Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ελλιπούς Άρη με 87-76 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα ματς με τιμές για τον 19χρονο δολοφονηθέντα Άλκη Καμπανό.

Ο Άρης αγωνιζόταν χωρίς τους Κέλι, Σιδηροηλία και Πουλιανίτη, ενώ από τον Ολυμπιακό απουσίαζε μόνο ο Έισι, κάτι που προμήνυε πως το έργο των γηπεδούχων θα ήταν πολύ δύσκολο. Και αυτό αποδείχθηκε στην πράξη καθώς ο Ολυμπιακός απέκτησε από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά, με τον Άρη όμως να παλεύει και να μειώνει μέχρι τους 7 πόντους βάζοντας πίεση στους «ερυθρόλευκους».

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-1, όντας στην πρώτη θέση αλλά με αγώνα παραπάνω από τον Παναθηναϊκό (11-1), ενώ ο Άρης έπεσε στο 5-8 και μαζί με Λαύριο και Απόλλωνα Πάτρας στις θέσεις 7-9. Ο Άρης παίζει με τον Ιωνικό την Κυριακή (13/2) και ο Ολυμπιακός αφού υποδεχθεί για την Ευρωλίγκα την Αναντολού Εφές (10/2), έχει να παίξει με το Λαύριο τη Δευτέρα (14/2).

Πριν το ξεκίνημα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Άλκη Καμπανό.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ +10 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με όπλο την άμυνά του και προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το ύψος και τον όγκο του Φαλ, προηγήθηκε 5-12 χάρη και στο τρίποντο του Ντόρσεϊ. Ο Άρης ελλείψει του Κέλι ήταν αδύναμος στη ρακέτα, ο Μπαρτζώκας συνέχισε να εκμεταλλεύεται το παιχνίδι στη ρακέτα και με τον Βεζένκοφ να σκοράρει 10 πόντους το σκορ πήγε στο 9-20, ενώ η περίοδος έληξε στο 14-25.

Συνεχίζοντας την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τη δυνατή άμυνα ο Ολυμπιακός έκανε το 17-32 με τρίποντο του Ουόκαπ, την στιγμή που ο Άρης έψαχνε για επιθετικές λύσεις πέρα του Χάνλαν. Οι φιλοξενούμενοι κλέβοντας ή παίρνοντας τα ριμπάουντ έτρεχαν γρήγορα στο γήπεδο και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον ΜακΚίσικ (10π.) έφτασαν σε νταμπλ σκορ (20-40). Ο Χάνλαν πήρε… μπρος και με 14 πόντους στο ημίχρονο προσπαθούσε απελπιστικά μόνος, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Άρη να πλησιάσει, κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-51, ενώ στο 19’ της αναμέτρησης το παιχνίδι διεκόπη για να τιμηθεί ο δολοφονηθέντας Άλκης Καμπανός.

ΑΠΕΙΛΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ, ΜΕΙΩΣΕ ΣΤΟΥΣ 7 ΠΟΝΤΟΥΣ

Με την ίδια… συνταγή αναζητώντας λύσεις στη ρακέτα συνέχισε ο Ολυμπιακός, όμως ο Άρης με τα σουτ του Ουίλιαμς μείωσε σε 43-57, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα σε τάιμ άουτ. Η επιθετική αφλογιστία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και ο Κάουαν με μπάσιμο και τρίποντο έριξε κι άλλο τη διαφορά, στο 50-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χάνλαν με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 53-62, ο ΜακΚίσικ ανέλαβε πρωτοβουλίες, όμως ο Καναδός γκαρντ συνέχιζε να βομβαρδίζει με τρελά τρίποντα για το 60-70. Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, μείωσε κι άλλο σε 73-80, όμως το τρίποντο του Ουόκαπ από τη γωνία (73-85) τελείωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87