Το Περιστέρι έχασε διαφορά 15 πόντων σε 4′ απέναντι στον «μαχητικό» Ιωνικό, αλλά μάζεψε τα ριμπάουντ στο φινάλε, ήταν πιο ψύχραιμο και έφυγε με το διπλό από το «Σοφία Μπεφόν» (80-75).

Το 2/2 έκανε η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, που έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα στο «Σοφία Μπεφόν» (+15 στο 27′), όμως είδε τους γηπεδούχους να βρίσκουν μεγάλα σουτ και να επιστρέφουν στο ματς (53-53 στο 31′ με επιμέρους 17-2). Στην τελική ευθεία, όμως, το Περιστέρι ήταν πιο κοντρολαρισμένο, πήρε μεγάλα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε σκορ από τους γκαρντ του και εν τέλει έφτασε στην νίκη, αφήνοντας τον Ιωνικό στο 0-2.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Στίβεν Γκρέι (18π. με 9/10 βολές), με τον Τρε Μακ Λιν να τον ακολουθεί (15π., 6ρ.). Όμως, «αφανής ήρωας» των νικητών ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ σε κρίσιμα σημεία. Για την ομάδα του Στέργιου Κουφού, ο οποίος αποβλήθηκε στο 32′ με δύο τεχνικές πονές, ξεχώρισε το δίδυμο των γκαρντ, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να σημειώνει 20 πόντους και τον Άνταμ Σμιθ να ακολουθεί με 17π. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκος Χουγκάζ που «άγγιξε» το double – double (9π., 8ρ.).

Από το ξεκίνημα το Περιστέρι έδειξε την υπεροχή του, ενώ ο Ιωνικός πλήρωνε τα λάθη του (14-19). Το highlight του πρώτου μέρους ήταν το τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου στο 18′, που έφερε διψήφιες διαφορές στο ματς (24-36). Οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο ανέβασαν την έντασή τους κυρίως στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό με πολλούς πρωταγωνιστές (10π. ο Τρε Μακ Λιν), πήραν σωστές αποφάσεις και… πάτησαν το γκάζι (28-40 στο 20′). Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν 17π. από το δίδυμο των γκαρντ τους (Άνταμ Σμιθ – Βασίλης Τολιόπουλος), αλλά έμεναν χαμηλά λόγω των 1/10 3π. τους και της αναλογίας ασίστ – λαθών τους (2ασ/10λ.).

Στην επανάληψη το σύνολο του Στέργιου Κουφού πίεζε σε όλο το γήπεδο και έκανε παγίδες, θέλοντας να αλλάξει το μομέντουμ και έψαχνε τα μεγάλα σουτ. Μάλιστα, με ένα 7-0 δια χειρός Τολιόπουλου «ροκάνισε» τη διαφορά στο -5 (ενώ είχε βρεθεί μέχρι το -15 στο 27′). Έτσι, το black out της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στο φινάλε της τρίτης περιόδου συνδυάστηκε με την επιστροφή του Ιωνικού στο ματς (48-53 στο 30′).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το αντιαθλητικό φάουλ του Μακ Λιν στον Χουγκάζ έφερε ένα 5-0 των γηπεδούχων (2/2β. ο Χουγκάζ και τρίποντο ο Ζέισλοφ) που ισοφάρισε την αναμέτρηση (53-53 στο 31′), με επιμέρους σκορ 17-2. Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Κουφός αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες, αλλά το «θρίλερ» συνεχίστηκε (58-59 στο 33′ και 61-63 στο 34′). Ο Ζέισφλοτ ήταν «καυτός» με τρία τρίποντα, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν τη δουλειά για το Περιστέρι, που ανέκτησε τον έλεγχο (66-72 στο 37′). Έτσι, στην τελική ευθεία οι πιο έμπειροι φιλοξενούμενοι… έκαναν τη δουλειά, ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έφτασαν στο διπλό (75-80), αφού ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να βρει κι άλλα σουτ πίσω από τα 6,75μ.

Τα Δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80