Ο Κολοσσός επικράτησε του Απόλλωνα με 73-56 για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoximan Basket League, με τους Ροδίτες να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και τους Πατρινούς να γνωρίζουν την παρθενική τους ήττα στην επιστροφή τους στα μεγάλα «σαλόνια».

Ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός στην επανάληψη, πέτυχε 43 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις 19 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έφτασε τελικά στη νίκη.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Ρόδου ήταν ο Κένι Γουίλιαμς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Μπλαζ Μέσιτζεκ.

Από πλευράς Απόλλωνα κορυφαίος ήταν ο Γκουστάβο Κόλμαν με 16 πόντους, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να προσθέτει άλλους 14. Στους 13 ο Ντεσόν Τόμας, με τους Πατρινούς να είναι άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε υψηλό ρυθμό κινήθηκε η πρώτη περίοδος για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να μπαίνουν προς το παρόν στην άκρη και τις επιθέσεις να έχουν τη τιμητική τους. Πρωταγωνιστής ο Κένι Γουίλιαμς από πλευράς Κολοσσού, αφού ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 9 πόντους, με το αντίπαλο δέος να ακούει στο όνομα Ντεσόν Ντέιβις, που σημείωσε 10, έχοντας ευστοχήσει σε 2 τρίποντα.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 7-11 στο 4′, όμως οι Ροδίτες στη συνέχεια βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση και πέρασαν μπροστά με 19-15 στο 7′, για να αλλάξει το προβάδισμα για ακόμα μία φορά χέρια, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 4 πόντους (21-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ με το… σταγονόμετρο, αλλά τους Πατρινούς να είναι λιγότερο άστοχοι και να καταφέρνουν να έχουν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με το 5/11 τρίποντα του Απόλλωνα, αλλά και το 3/7 σουτ έξω από 6,75μ. καταστούν σαφές το σχέδιο των δύο προπονητών να «χτυπήσουν» από τη ρακέτα, χωρίς ωστόσο να είναι είναι οι δύο ομάδες ιδιαίτερα εύστοχες.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (25-32) στο 4′, αλλά και 27-34 στο 6′, με τον Γκουστάβο Κόλμαν να είναι ο παίκτης-κλειδί για τον Απόλλωνα, που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 30-37 και έχοντας το πάνω χέρι ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο άλλαξε άρδην το σκηνικό, με τον Κολοσσό να έχει ένα επιμέρους 23-15 στο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Μπλαζ Μέζιτσεκ που έφτασε του 13 πόντους, με 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/4 βολές, κατάφερε όχι μόνο να πλησιάσει στο σκορ, αλλά να περάσει και μπροστά.

Οι Ροδίτες «έτρεξαν» ένα σερί 15-4 στο πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 45-41 στο 15′, παραμένοντας μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, που τον βρήκε να προηγείται με 53-52, κάνοντας το ματς «θρίλερ» στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης.

Η τέταρτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Κολοσσό, που συνέχισε τον ίδιο ρυθμό με το τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και αναγκάζοντας τον Απόλλωνα να πετύχει μόλις πόντους, τους περισσότερους εξ αυτών από την γραμμή των βολών, δείχνοντας συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 61-52 στο 35′, έχοντας «σβήσει» κάθε επιθετική προσπάθεια των παικτών του Απόλλωνα, φτάνοντας εύκολα και στο +10 (65-55 στο 38′) και να ολοκληρώσει το ματς με το 73-56 που αποτέλεσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56