Η ομάδα της Ρόδου υποδέχτηκε την Κύμη για το ματς της 24ης αγωνιστικής της Basket League. Ο Κολοσσός δεν τα κατάφερε αφού η ομάδα των φιλοξενούμενων πέτυχε νικηφορο αποτέλεσμα και… απέδρασε με το “διπλό” από τη Ρόδο.

Για την ομάδα του Κολοσσού, οι Γιανγκ και Μπρέι είχαν την καλύτερη παρουσία με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Όσο για τους νικητές όμως, ο ΜακΦάντεν ήταν σαρωτικός, πετυχαίνοντας 19 πόντους.

Άκρως αμφίρροπο το ματς μιας και ο Κολοσσός ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και ένα σερί 9-0 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Κύμη όμως από τα μισά και μετά του χρόνου, έδειξε σημαντικά σημεία αντίδρασης και έφερε το ματς στα… ίσα. Με την ίδια και καλύτερη δυναμική συνέχισε μέχρι το ημίχρονο. Το 22-22 ήταν το σημείο αναφοράς αφού από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι “γύρισαν” τα δεδομένα του αγώνα και προηγήθηκαν. Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και διψήφιο προβάδισμα.

Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο “μοτίβο” και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Κολοσσού έδειχνε να προσπαθεί όμως δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνά της απέναντι στην Κύμη. Έτσι παρά το γεγονός ότι στην τελευταία περίοδο οι Ροδίτες πέτυχαν καλύτερο επιμέρους σκορ (23-20), το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί. Έτσι η Κύμη έφυγε από το νησί των ιπποτών με ένα σημαντικό “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-43, 45-61, 68-81