Λίγες μέρες πριν το ντέρμπι «αιωνίων» στην Euroleague, ο Παναθηναϊκός πήρε ψυχολογία, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Προμηθέα, τον οποίο «διέλυσε» με 92-67 για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ελληνικού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός, που έφθασε τις οκτώ συνεχόμενες νίκες στη Stoiximan Basket League και ανέβασε το ρεκόρ του στο 8-1, πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στις 23/12 για το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» στην φετινή Euroleague. Κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οι Νεμάνια Νέντοβιτς (17π), Οκάρο Ουάιτ (13π, 4ασ) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (11π, 5κλ).

Στον αντίποδα, ο Προμηθέας έχασε και δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα μετά την ήττα από την ΑΕΚ και έπεσε πλέον στο 7-4. Οι Πατρινοί δεν είχαν διαθέσιμους τους Δημήτρη Αγραβάνη και Αϊζάια Μάιλς, ενώ μεσοβδόμαδα είχαν ηττηθεί με 91-72 στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για το Eurocup. Για το σύνολο του Ηλία Ζούρου ξεχώρισαν οι Ντάριο Χαντ (18π, 5ρ), Κέντρικ Ρέι (17π) και Νίκος Γκίκας (11π, 6ασ).

Κακό ξεκίνημα, έκαναν τη διαφορά οι αλλαγές του Παναθηναϊκού

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά και για τις δύο ομάδες, αφού στα πρώτα λεπτά τα λάθη και τα άστοχα σουτ κυριάρχησαν. Τα προβλήματα των φιλοξενούμενων έφεραν στην πεντάδα τον Τανούλη, ο Παναθηναϊκός του άφησε το μακρινό σουτ και δικαιώθηκε, ωστόσο την ίδια ώρα δεν μπόρεσε να διασπάσει την πιεστική άμυνα του Προμηθέα. Καλάθι-καλάθι πήγαιναν οι δύο ομάδες και το σκορ έπειτα από έξι λεπτά ήταν στο 7-7. Τα πάντα άλλαξαν όταν πέρασε στο παρκέ ο Νέντοβιτς. Ένα δικό του τρίποντο και ένα του Πέρι έφεραν το 15-7, 2:37 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Πατρινοί μείωσαν προσωρινά σε 15-12 με 5-0 σερί, αλλά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της περιόδου το «τριφύλλι» πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους με τους Νέντοβιτς, Έβανς και Μαντζούκα κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νταμπλ σκορ στο 24-12.

Η επίθεση εκτόξευσε τον Παναθηναϊκό, έλειπε ο πλουραλισμός από τον Προμηθέα

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τον καλό ρυθμό που είχε επιθετικά και συνέχισε το σερί του. Εννέα συνεχόμενοι πόντοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κι άλλοι οκτώ στην αρχή του δεύτερου , με τους ίδιους πρωταγωνιστές (Νέντοβιτς, Έβανς, Μαντζούκα) έφεραν τον «εξάστερο» από το 15-12 στο 32-12, 7:42 πριν το ημίχρονο. Από εκεί και έπειτα ανέλαβαν δράση οι Χαντ και Γκίκας για τον Προμηθέα, που μείωσε στους έντεκα, κάνοντας το 38-27 στο 18’. Η ενέργεια του Σαντ Ρος σε άμυνα και επίθεση και ένα τρίποντο από τον Ουάιτ έδωσαν αέρα 17 πόντων (48-31) στον Παναθηναϊκό, πριν το πρώτο ημίχρονο κλείσει στο 48-33, διά χειρός Χαντ. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε τους 13 από τους 21 πόντους του Προμηθέα στη δεύτερη περίοδο. Αυτό και το 50% (10/20) των γηπεδούχων στα τρίποντα εξηγούσαν πλήρως τη διαφορά του ημιχρόνου.

Συνεπής επιθετικά o Παναθηναϊκός, τελείωσε το παιχνίδι νωρίτερα

Όπως φάνηκε και στο παρκέ, η διακοπή του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα σχεδόν στην εικόνα των δύο ομάδων, σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε επιθετικά να κάνει μεγάλα πράγματα κι αυτό έβαλε ένα πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη της αναμέτρησης με τον Προμηθέα. Δύο τρίποντα του «τριφυλλιού» στην έναρξη της τρίτης περιόδου του έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή με το 54-33. Οι Πατρινοί χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για να βρουν σκορ κι αυτό τους άφησε αρκετά πίσω. Ωστόσο με τους Ρογκαβόπουλο και Τανούλη μείωσαν σε 54-39 στο 24’ και κατάφεραν για αρκετή ώρα να κρατούν τη διαφορά κάτω από τους είκοσι, χωρίς όμως να περιορίσουν την παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού, που όσο περνούσε η ώρα πλησίασε στη νίκη. Μάλιστα με πέντε πόντους από Μποχωρίδη και Μέικον στα τελευταία 40’’ της τρίτης περιόδου εκτοξεύτηκε στο +22 (70-48).