Για τη 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών ο ΠΑΟΚ πήρε νίκη με ανατροπή κόντρα στη Νίκη Λευκάδας (66-65), με το αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Δικέφαλος προερχόταν από δύο σημαντικές νίκες και κατάφερε να πάρει ακόμη μία στην έδρα του κόντρα στη μάχιμη Νίκη Λευκάδας.

Οι «ασπρόμαυρες» ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο έμεναν μέσα στο παιχνίδι και στο τέλος με ψυχραιμία πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα της Λευκάδας προηγήθηκε με 18-9 στο ξεκίνημα, αλλά οι Ουίλιαμς και Καρλάφτη μείωσαν σε 17-20. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες είχαν και πάλι το προβάδισμα (+9) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-36.

Στην τρίτη περίοδο ο Δικέφαλος πλησίασε στο σκορ, για το 37-38, αλλά η Νίκη αύξησε και πάλι τη διαφορά για το 42-51. Οι Καρλάφτη και Κολλάτου μείωσαν σε 47-51 και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε και πάλι στον πόντο για το 64-65 και η Ουίλσον ήταν αυτή που από τις βολές έκανε το 66-65, που ήταν και το τελικό σκορ, με τον Δικέφαλο να πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 27-36, 47-51, 66-65

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης) : Κιλαζίδου 5, Κιολέγλου, Ουίλιαμς 28 (14 ριμπάουντ), Ουίλσον 8 (1), Καρλάφτη 12 (1), Πέρι 2, Κολλάτου 11 (1)

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9, Γεωργάκη, Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 2, Αναστασοπούλου, Stach 18, Φουράκη 11, Heard 11, Carey 14