Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και με 8 πόντους πίσω από το Περιστέρι, όμως με τον Λοτζέσκι να το παίρνει πάνω του όταν η μπάλα “έκαιγε” κατάφερε να πάρει την σπουδαία εκτός έδρας νίκη (66-62) και να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ «σημάδεψε» κοντά στο καλάθι και με τον Μορέιρα πήρε τα ηνία του αγώνα (2-6, 4′), βγάζοντας την ίδια ένταση και στην άμυνα. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, ανεβάζοντας τη διαφορά με τον Γιάνκοβιτς (4-13, 6′). Ο Αμπντούλ Γκάντι φώναξε παρών για το Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν (12-16, 9′). Ο Χρυσικόπουλος κάρφωσε, μετά την πάσα του Ζήση, για το 12-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ιωάννης Αθηναίου ήταν ο παίκτης που πήρε το Περιστέρι στις πλάτες του και η ομάδα των δυτικών προαστίων πλησίασε σε απόσταση βολής (19-22, 13′). Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο πλάνο της, η άμυνα παρέμενε αποτελεσματική και με τους Λοτζέσκι-Μορέιρα να δίνουν λύσεις ανέβασε τη διαφορά (19-24, 17′). Βασιλόπουλος και Πέτεγουεϊ πήραν προσπάθειες, δημιούργησαν φθορά στην ΑΕΚ και το Περιστέρι προσπέρασε στο σκορ (27-26, 19′). Ο Λοτζέσκι απάντησε αμέσως για την ΑΕΚ, με τον Λάνγκφορντ να «μιλάει» στο τέλος του ημιχρόνου για το 27-30.

Ο Αμπντούλ Γκάντι πήρε την κατάσταση στα χέρια του για το Περιστέρι και η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπέρασε στο σκορ (34-30, 22′). Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χτυπώντας συνεχώς κοντά στο καλάθι προσπέρασε προσωρινά, με τον Μαυροκεφαλίδη να απαντάει (40-36, 27′). Γκρέι και Μαυροκεφαλίδης ανέβασαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ να έχει μπλοκάρει επιθετικά (46-39, 28′). Ο Λάνγκφορντ μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 47-42.