Με ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ και νέα 100αρα, ο Προμηθέας σκόρπισε τον Απόλλωνα με 106-68 στο ντέρμπι της Πάτρας και ανέβηκε στην 3η θέση της Basket League.

Με ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και με απίστευτη ευστοχία έξω από τη γραμμή του τρίποντου (18/31), η ομάδα του Προμηθέα διέλυσε τον Απόλλωνα με 106-68 και απέδειξε ότι είναι το απόλυτο αφεντικό της πόλης.

Οι νικητές είχαν σε καταπληκτικό βράδυ τους Χέιλ (25π), Ρέινολντς (14π) και Κάουαν (13π), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν μόνο οι Μπράουν και Μουράτος με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς θέλοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν τα ηνία. Αρχικά προηγήθηκαν με 8-4, με τους παίκτες του Απόλλωνα να μειώνουν σε 8-7 με έμμεσο τρίποντο του Μουράτου, αλλά ο Ρέινολντς με την τέταρτη προσπάθειά του από τα 6.75 βρήκε στόχο και έκανε το 11-7. Ο Κόνιαρης πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +6, 13-7, αλλά ο Μπράουν είχε την απάντηση. Ο σέντερ του Απόλλωνα έφτασε τους 8 πόντους και μείωσε σε 15-13, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μουράτος (14 πόντοι στο τέλος της περιόδου) με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 15-16. Ο Έλληνας γκαρντ είχε συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι και έκανε το 19-22, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τον τρόπο να προηγηθούν με 28-27 στο τέλος της περιόδου.

«Βομβαρδισμός» από τον Προμηθέα και 33-17

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Σκορδίλης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 34-36, αλλά κάπου εκεί ο Χέιλ πήρε μπροστά. Με διαδοχικούς πόντους του Αμερικανού και με «όπλο» της ομάδας του Παπαθεοδώρου το τρίποντο η διαφορά έφτασε στο +10 με τρίποντο του Κάουαν (44-34) και με τρίποντο του Κόνιαρη η διαφορά πήγε στο +11, 47-36, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Προμηθέα ήταν σε εκπληκτικό βράδυ και έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, «κλείνοντας» το πρώτο μέρος με διαφορά 17 πόντων. 61-44. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι στο τέλος του ημιχρόνου είχαν 10/18 τρίποντα (55%) και 14 ασίστ για 3 λάθη.

Χαλαρά στο ξεκίνημα, με το πόδι στο γκάζι στη συνέχεια

Σε αντίθεση με τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτου μέρους, στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έριξαν.. ταχύτητα δυσκολευόμενες να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 66-46, έπειτα από τρίποντο του Κόνιαρη, με το επιμέρους σκορ να είναι 5-2. Το παιχνίδι είχε λήξει προ πολλού με τον Προμηθέα να κάνει επίδειξη δύναμης και τον Απόλλωνα να μη μπορεί να είναι ανταγωνιστικός. Τρίποντο του Χέιλ για το 69-46 (20 πόντους με 4/6 τρίποντα), ο Ρέινολντς… αντέγραψε τον συμπαίκτη του και ένα μίνι σόου από τον Ετσενίκε η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 80-50.

100άρα και αποθέωση

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δε θα μπορούσε να αλλάξει το παραμικρό με τη διαφορά να φτάνει και τους 41 πόντους, 99-58, ενώ ο Κόφι ήταν ο παίκτης που «έσπασε» το φράγμα των 10 πόντων για την ομάδα του, 101-68.

Τα Δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68