Η Βόλφσμπουργκ κυριάρχησε μέσα στην έδρα της κόντρα στην Γκλάντμπαχ με 3-0 τελικό σκορ σε ένα παιχνίδι που το θέαμα ήταν απίθανο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγώνα και με ένα γρήγορο γκολ άνοιξαν το σκορ. Στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μάλι μετά από ασίστ του Γκόμεζ πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η αντίδραση της Γκλάντμπαχ ήταν εμφανής αφού στη συνέχεια προσπάθησε να πιέσει. Οι ισορροπίες στο παιχνίδι υπήρχαν και οι φάσεις εναλλάσσονταν. Στο 25′ ο Ντιβαντι συνεργάστηκε πολύ ωραία με Μάλι και πέτυχε το 2-0 δίνοντας πλέον μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του.

Κάπου εκεί οι ρυθμοί των γηπεδούχων έπεσαν και οι αντίπαλοι “κέρδισαν έδαφος”. Το σκορ όμως παρέμεινε ως είχε για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πιο ισοδύναμες από άποψη ποιότητας όμως στο 71′ ο Γκιλαβογκί “διάβασε” καλά τους αντιπάλους του και νικώντας την άμυνά τους σκόραρε ξανά για την Βόλφσμπουργκ διαμορφώνοντας το 3-0 που παρέμεινε ως το τέλος.