Η Μπάγερν Μονάχου ξεπέρασε άμεσα το σοκ του αποκλεισμού από την Βιγιαρεάλ και με το 0-3 στην έδρα της Αρμίνια Μπίλεφελντ ανέβασε ξανά την διαφορά στο +9, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε.

Την ευκαιρία να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, μπροστά στο κοινό της, θα έχει το επόμενο Σάββατο η Μπάγερν Μονάχου στο γερμανικό klassiker απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Κι αυτό γιατί μετά το 0-3 στην έδρα της Αρμίνια Μπίλεφελντ, η διαφορά από τους Βεστφαλούς ανέβηκε ξανά στο +9, ενώ απομένουν μόλις τέσσερις αγωνιστικές για την λήξη της Bundesliga.

Η ομάδα του Νάγκελζμαν έψαχνε ένα ξέσπασμα μετά τον αποκλεισμό από την Βιγιαρεάλ και το γρήγορο αυτογκόλ του Λάουρσεν (10’) βοήθησε σε αυτό, με τους Βαυαρούς να έχουν δοκάρι δύο λεπτά νωρίτερα με τον Λεβαντόφσκι.

Η Μπίλεφελντ πίστεψε ότι έφερε το ματς στα ίσα με τον Οκουγκάουα (43’), όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις που προέκυψαν για το πρώτο μέρος, ο Γκνάμπρι έκανε το 0-2.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε συνετή διαχείριση του σκορ στην επανάληψη, βρήκε και τρίτο γκολ λίγο πριν το τέλος με τον Μουσιάλα (86’) και με το καθαρό 0-3, έδειξε πως ο φετινός τίτλος δεν της ξεφεύγει με κανέναν τρόπο.