Η Χέρτα πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση και με σκορ 4-1, υπέταξε τη Γκλάντμπαχ, για την πρώτη της νίκη μες στο ’23.

Κάπως έτσι, η Χέρτα ανέβηκε στην 16η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος έχοντας συγκεντρώσει 17 πόντους, με την Γκλάντμπαχ να παραμένει στην 10η με 26 βαθμούς.

Τα πουλάρια άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά του Ελβέντι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι έφεραν “τούμπα” το παιχνίδι. Στο 30′ ο Ενγκανκάμ από κοντά έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 52ο λεπτό από μακριά ο Ντάρνταϊ έβαλε μπροστά την Χέρτα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση, ο Κρίστενσεν ανταποκρίθηκε και ο Σέρχαρντ από μακριά στο 90+1′ “κλείδωσε” το τρίποντο. Στο 90+7′ ο Ντόντι Λουκεμπάκιο από τα έντεκα βήματα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Σάλκε – Βόλφσμπουργκ 0-0
Μπάγερν – Μπόχουμ 3-0 (41′ Μίλερ, 64′ Κομάν, 74′ Γκνάμπρι)
Φράιμπουργκ – Στουτγκάρδη 2-1 (60′ πέν., 84′ πέν. Γκρίφο / 30′ Φίριχ)
Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 3-1 (21′, 52′ Λι, 24′ Ονισίγουο / 28′ πέν. Ντεμίροβιτς)
Χόφενχαϊμ – Λεβερκούζεν 1-3 (77′ Ενσοκί / 6′ Άντριχ, 46′ Ντιαμπί, 56′ Χλόζεκ)
Βέρντερ – Ντόρτμουντ 0-2 (67′ Μπάινο Γκίτενς, 84′ Μπραντ)
Λειψία – Ουνιόν 1-2 (24′ Χένριχς / 61′ Χάμπερερ, 72′ πέν. Κνόχε)
Χέρτα – Γκλάντμπαχ 4-1 (30′ Ενγκανκάμ, 52′ Ντάρνταϊ, 90+1′ Σέρχαρντ, 90+7′ Λουκεμπάκιο / 17′ Ελβέντι)

12/02 18:30 Κολωνία – Άιντραχτ