Η Χέρτα χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να διαλύσει την Ούνιον σε ένα, άτυπο έτσι όπως εξελίχθηκε, ντέρμπι Βερολίνου, πετυχαίνοντας τρία γκολ στην αρχή της επανάληψης (4-0) και πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο τα ευρωπαϊκά εισιτήρια!

Γαζώνει μετά το restart στην Bundesliga η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία καθώς μετά το 0-3 στην Χόφενχαϊμ, διέλυσε στο ντέρμπι του Βερολίνου την Ουνιόν πετυχαίνοντας και τα 4 γκολ στο δεύτερο μέρος και πλέον βρίσκεται στη 10η θέση του πίνακα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές φάσεις, όμως σε όλες ο keeper της Ουνιόν, Γκίκιεβιτς, ήταν εκεί. Στο 18’ σταμάτησε τον Λουκεμπάκιο στο τετ-α-τετ, στο 27’ απέκρουσε το τακουνάκι του Ματέους Κούνια από κοντά και στο 38’ είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Βραζιλιάνου. Πρώτη και μοναδική φάση για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος ήταν στο 44’ το φάουλ του Αντριχ που πέρασε έξω. Στην επανάληψη, ό,τι πήγαινε μέσα, έγραφε.

Στο 51’ ο Πλάτενχαρτ έκανε εξαιρετική σέντρα από αριστερά και ο Ιμπίσεβιτς με κεφαλιά το 1-0 για να διπλασιάσει τα γκολ της Χέρτα στο επόμενο λεπτό ο Λουκεμπάκιο περνώντας τον τερματοφύλακα και σκοράροντας στην κενή εστία (2-0). Στο 61’ συνεχίστηκε ο χορός των γκολ καθώς ο Ιμπίσεβιτς έστρωσε στον Ματέους Κούνια και εκείνος με τρομερό σουτ στη γωνία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 77’ ο Μπογιάτα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Πλάτενχαρτ [2η ασίστ] διαμόρφωσε το τελικό 4-0.