Η Λειψία πάτησε γκάζι στο τελευταίο ημίωρο, σκόραρε πέντε γκολ και διέλυσε την Χέρτα με το βαρύ 1-6!

Παρά τις τεράστιες επενδύσεις και τα υπέρογκα ποσά που έχει δαπανήσει για μεταγραφές, η εικόνα της Χέρτα Βερολίνου είναι ένα πραγματικό… σκορποχώρι.

Η φορμαρισμένη Λειψία που έκλεισε το ημίχρονο με 0-1 χάρη σε γκολ του Χένριχς (20’), είδε τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα με τον Γιόβετιτς (48), όμως η αποβολή του Κεμπφ (62’) άλλαξε τα πάντα.

Από την ώρα εκείνη και μετά ήταν σαν να έπαιζαν άνδρες απέναντι σε παιδιά. Ο φοβερός και τρομερός Νκουνκού έφτασε τα 22 γκολ στην σεζόν (64’, 67’), ο Ντάνι Όλμο σιγούρεψε την νίκη (75’, 1-4), ενώ το μενού στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε ακόμα δύο γκολ από τους Αϊνταρά (82’) και Πόουλσεν (89’) για το ηχηρό 1-6, που φέρνει την ομάδα του Τεντέσκο ξανά στην τέταρτη θέση σε τριπλή ισοβαθμία με Χόφενχαϊμ και Φράιμπουργκ.