Η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα της απέναντι στην Φράιμπουργκ, παραχωρώντας ισοπαλία με 2-2, σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Πίτερ Στόγκερ αξιοποιώντας τον παράγοντα της έδρας κατάφερε να ξεκινήσει το παιχνίδι ορεξάτη και ευτύχησε να πετύχει και πολύ νωρίς το 1-0. Συγκεκριμένα, ο Σίντζι Καγκάβα ήταν αυτός που στο 9′ άνοιξε το σκορ, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν κλείστηκαν πίσω, ψάχνοντας τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Και το κατάφεραν στο 21′ με τον Νιλς Πέτερσεν να νικάει από κοντά τον Μπούρκι για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ήταν η Φράιμπουργκ, που έδειχνε ικανή να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Κάτι που έγινε, με τον Πέτερσεν να βάζει στο 68′ ένα από τα καλύτερα γκολ του πρωταθλήματος, νικώντας τον Μπούρκι με σουτ λίγο μπροστά από το κέντρο. Η Ντόρτμουντ σάστισε, ωστόσο πάλεψε για την ισοφάριση και στο 93′ ο Τόλιαν εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση της άμυνας της Φράιμπουργκ και έγραψε το τελικό 2-2.