Οι «βασιλικοί μπλε» ηττήθηκαν 2-1 από την Άιντραχτ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Bundesliga και έφτασαν τα 14(!) συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη.

Η τελευταία καταγράφεται στις 17 Ιανουαρίου 2020, στο πρώτο παιχνίδι μετά τη χειμερινή διακοπή, όταν επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ. Για την ομάδα της Φρανκφούρτης, που ελπίζει μόνο μαθηματικά σε έξοδο στην Ευρώπη, αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη.

Η Σάλκε προσπάθησε να αιφνιδιάσει, αλλά δεν τα κατάφερε και στη συνέχεια, το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης, μετά από αρκετή πίεση, άνοιξε το σκορ στο 29’ με γκολ του Αντρέ Σίλβα, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ της Bundesliga μετά τη διακοπή, φτάνοντας τα επτά τέρματα.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το πέτυχαν με το ξεκίνημα του δεύτερου και συγκεκριμένα στο 50’ με τον Άμπραχαμ, ο οποίος έκανε το 2-0. Εννιά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον ΜακΚένι και ξαναμπήκαν στο ματς. Ο ρυθμός άνοιξε, με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, η μεν Άιντραχτ για να «κλειδώσει» το ματς, η δε Σάλκε για να ισοφαρίσει.

Οι «βασιλικοί μπλε» έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 77’ λόγω αποβολής του Μποζντογκάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ήταν αυτοί που έξι λεπτά αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Ματόντο, ο οποίος νικήθηκε από τον Τραπ. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι έτσι το 2-1 υπέρ της Άιντραχτ έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.