Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου η Μπάγερν απέναντι στο Αμβούργο, αφού οι Βαυαροί επιβλήθηκαν άνετα με 6-0, σε μία αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική της φετινής Bundesliga.

Η Μπάγερν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη να “τελειώσει” την υπόθεση νίκη από την αρχή του αγώνα απέναντι στο Αμβούργο. Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φρανκ Ριμπερί άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιουπ Χάινκες, που διπλασίασε τα τέρματά της στο 12′ με τον Λεβαντόφσκι. Στο 19′ και πάλι ο Πολωνός στράικερ έκανε το 3-0, με το οποίο οι Βαυαροί πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς, αφού στο 55′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0 με τον Ρόμπεν να σκοράρει. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ριμπερί στο 81′, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Μάλιστα, στο 86′ ο Λεβαντόφσκι έχασε και πέναλτι, όμως δεν πτοήθηκε από το γεγονός και εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε η Μπάγερν στο 90′ κάνοντας το 6-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ανόβερο-Άουγκσμπουργκ: 1-3

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες θεωρούταν ντέρμπι, όμως η Άουγκσμπουργκ το μετέτρεψε σε περίπατο νικώντας με 1-3. Το 0-1 έκανε ο Γκρεγκόριτς στο 26′, ενώ για το Ανόβερο ισοφάρισε στο 37′ ο Σανέ. Ο Κάτσαρ ξαναέδωσε το προβάδισμα στην Άουγκσμπουργκ στο 45’+3′, ενώ ο Γκρεγκόριτς στο 83′ έκανε το τελικό 1-3 για τους φιλοξενούμενους.

Χέρτα-Φράιμπουργκ: 0-0

Χέρτα και Φράιμπουργκ μοιράστηκαν τους βαθμούς στη μεταξύ τους αναμέτρηση, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0. Το παιχνίδι δεν είχε σοβαρές ευκαιρίες για γκολ, από καμία ομάδα κι έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά.

Χόφενχαϊμ-Βόλφσμπουργκ: 3-0

Η Χόφενχαϊμ ήθελε τη νίκη απέναντι στη Βόλφσμπουργκ ώστε να παραμείνει κοντά στις θέσεις της Ευρώπης και κατάφερε να την πάρει με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Σουλτζ στο 18′, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 στο 77′ με τον Γκναμπρί. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Κνόχε στο 80′ για την Χόφενχαϊμ.