Οι «λύκοι» νίκησαν 2-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ στο πλαίσιο της 5 αγωνιστικής και πήραν το πρώτο τρίποντο στην «Volkswagen Arena» μετά από επτά παιχνίδια. Έτσι, έφτασαν τους 7 βαθμούς, αφήνοντας στους 4 την αντίπαλό της, που μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες.

Η Βόλφσμπουργκ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της. Αρχικά στο 19’ ο Βέγκχορστ με πλασέ, μετά από ασίστ του Άρνολντ και ένα λεπτό αργότερα, ο δεύτερος μετά από κλέψιμο της μπάλας, έκαναν το 2-0 για τους «λύκους», οι οποίοι έβαλαν γερές βάσεις για την πρώτη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο κι αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Ορτέγκα, θα είχαν δεχθεί και τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αρμίνια κρατούσε τη μπάλα περισσότερη ώρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Αντίθετα, στάθηκε τυχερή στο 58’, καθώς ο Βέγκχορστ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ορτέγκα. Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έδειχναν ότι ελέγχουν το παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι το 80’, καθώς ο Σίπλοκ μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Οι «λύκοι» αγχώθηκαν, αλλά τελικά κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, χάνοντας στις καθυστερήσεις τεράστια ευκαιρία με τον Βέγκχορστ για το 3-1.