Γεμάτο γκολ ήταν το τελευταίο Σαββατοκύριακο της φετινής Bundesliga, με την Μπάγερν να γνωρίζει μεγάλη ήττα εντός έδρας από την Στουτγκάρδη του Τάσου Δώνη, που έκανε φανταστική εμφάνιση, ενώ το Αμβούργο υποβιβάστηκε πλέον και μαθηματικά.
Μπάγερν Μονάχου-Στουτγκάρδη 1-4
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στη Μπάγερν η Στουτγκάρδη που επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 1-4 εκτός έδρας των Βαυαρών. Το σκορ άνοιξε ο Γκίντσεκ στο 5′ έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Τάσου Δώνη, ο οποίος πέτυχε στο 42′ το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ενδιάμεσα, στο 21′, ο Τολισό είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Η Στουτγκάρδη όμως κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα στο 52′ με τον Ακόλο και στο 55′ με τον Γκίντσεκ και πάλι, παίρνοντας μία τεράστια εκτός έδρας νίκη.
Χόφενχαϊμ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-1
Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατέκτησε η Χόφενχαϊμ μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Ντόρτμουντ την οποία άφησε στην τέταρτη θέση. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κράμαριτς στο 26′, με τον Ρόις να ισοφαρίζει στο 58′ για τους φιλοξενούμενους. Πέντε λεπτά αργότερα (63′) ο Σάλαϊ έκανε το 2-1 για την Χόφενχαϊμ, με τον Καντεράμπεκ στο 73′ να κάνει το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0
Ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Σάλκε, ώστε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, έχοντας κλείσει ήδη θέση για το Champions League της επόμενης σεζόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπεργκστάλερ στο 26′, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και την Σάλκε να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Ανόβερο 3-2
Τη νίκη με 3-2 πήρε η Λεβερκούζεν απέναντι στο Ανόβερο, με τον Παναγιώτη Ρέτσο να μένει στον πάγκο σε όλο το παιχνίδι. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 3′ ο Αλάριο, ενώ στο 6′ ο Γουέντελ έχασε πέναλτι για την Μπάγερ. Στο 18′ και πάλι ο Αλάριο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, για να κάνει το 3-0 στο 55′ ο Μπραντ. Το Ανόβερο κατάφερε μόνο να μειώσει στο 91′ με τον Φούλκρουγκ και στο 94′ με τον Χάρνικ.
Αμβούργο-Γκλάντμπαχ 2-1
Δεν τα κατάφερε το Αμβούργο, αφού παρά τη νίκη επί της Γκλάντμπαχ με 2-1 παρέμεινε στην προτελευταία θέση και υποβιβάστηκε οριστικά στην 2. Bundesliga. Ο Χαντ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με πέναλτι στο 11′, όμως ο Ντρμιτς ισοφάρισε στο 28′ για την Γκλάντμπαχ σε 1-1. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Χόλτμπι στο 63′, όμως το Αμβούργο υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Βόλφσμπουργκ-Κολωνία 4-1
Στα play off παραμονής θα αγωνιστεί η Βόλφσμπουργκ, που επιβλήθηκε εύκολα με 4-1 της Κολωνίας, που έχει ήδη υποβιβαστεί. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Γκιλαβογκί, με τον Χέκτορ στο 32′ να ισοφαρίζει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 54′ όμως ο Οριγκί έκανε το 2-1 για τους “Λύκους”, ενώ ο Κνόχε στο 71′ σημείωσε το τρίτο τέρμα της Βόλφσμπουργκ. Το τελικό 4-1 έκανε ο Μπρέκαλο στο 91′, με την Βόλφσμπουργκ να έχει πλέον την ευκαιρία να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία.
Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 2-0
Το αποτέλεσμα που ήθελε για να παραμείνει στην κατηγορία πήρε η Φράιμπουργκ, που νίκησε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ. Ο Χόφλερ στο 49′ άνοιξε το σκορ για τoυς γηπεδούχους, με τον Κλάιντινστ να κάνει το 2-0 στο 65′ για την ομάδα του, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην Bundesliga και για την επόμενη σεζόν.
Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 2-6
Πάρτι έκανε η Λειψία στο Βερολίνο απέναντι στη Χέρτα, την οποία διέλυσε με 2-6. Ο Ουπαμεκάνο άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 4′ ο Ιμπίσεβιτς. Όμως, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 7′ με τον Λούκμαν να κάνει το 1-2, ενώ ο Ογκουστέν στο 22′ έκανε το 1-3 για τη Λειψία. Ο Βέρνερ στο 49′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (54′) ξανά ο Ογκουστέν έκανε το 1-5. Η Χέρτα μείωσε στο 64′ με τον Καλού, όμως ο Μπρούμα στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό 2-6.
Μάιντζ-Βέρντερ Βρέμης 1-2
Ματς χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον ήταν αυτό ανάμεσα σε Μάιντζ και Βέρντερ, το οποίο βρήκε την ομάδα της Βρέμης να παίρνει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ με τον Γκμπαμίν, όμως η Βέρντερ βρήκε την ισοφάριση στο 23′ με τον Κάιντς. Το τελικό 1-2 έκανε στο 79′ ο Γκεμπρεσελασιέ, δίνοντας τρεις ασήμαντους βαθμούς στην ομάδα του.