Η Γκλάντμπαχ δεν καταλαβαίνει από διακοπές. Πήρε μία, σχετικά, εύκολη νίκη κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-1, σε ένα παιχνίδι που έδειξε ποιος θα είναι ο νικητής από το 7′. Ο λόγος ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν ήδη με 2-0 σε εκείνο το σημείο.

Η Γκλάντμπαχ του Μάρκο Ρόζε δεν δυσκολεύτηκε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άιντραχτ. Τα «πουλάρια» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 7ο λεπτό προηγούνταν με 2-0. Την αρχή έκανε ο Πλεά με πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Τουράμ σε κενή εστία μετά από γύρισμα διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο μέρος η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Ντινκά ανέτρεψε τον Εμπολό μέσα στην περιοχή και ο Μπενσεμπαϊνί νίκησε τον Τραπ για το 3-0 στο 72ο λεπτό. Η ομάδα του Άντι Χούτερ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3 στο 81′.

Έτσι η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στην 3η θέση καθώς εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Λειψίας με την Φράιμπουργκ και έμεινε στο -3 από την πρώτη Μπάγερν.