Στην επιστροφή μετά από την χειμερινή διακοπή, η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της εξαιρετικά αξιόμαχης Λειψίας (1-1).

Μετά από 68 ημέρες απουσίας η Bundesliga επέστρεψε ξανά, όμως η πρωτοπόρος Μπάγερν Μονάχου έδειξε ότι θέλει τον χρόνο της για να βρει ρυθμό. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν επέστρεψε στο παλιό του σπιτικό, όμως η Λειψία φρέναρε τους Βαυαρούς που έμειναν στο 1-1 και άνοιξαν την διαφορά από την δεύτερη Φράιμπουργκ στους 5 βαθμούς με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Μονόλογος για την Μπάγερν το πρώτο μέρος, με τον Γκνάμπρι να έχει δοκάρι στο 8ο λεπτό και τους Βαυαρούς να βλέπουν το γκολ του Γκορέτσκα (30’) να ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ.

Ωστόσο, το γκολ φώναζε ότι έρχεται και έγινε πράξη με προβολή του Τσούπο-Μοτίνγκ μετά από σέντρα ακριβείας του Γκνάμπρι (38’).

Ωστόσο, στην επανάληψη το σκορ άλλαξε. Μετά από διαδοχικά αμυντικά λάθη, η Λειψία ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Χάλστενμπεργκ και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς που έγινε αρκετά σκληρό στην επανάληψη, δίχως πάντως να ξεφεύγει από το 1-1, που ανέβασε τους γηπεδούχους μόνους στην τρίτη θέση.