Η Λειψία δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει το εμπόδιο της Βέρντερ Βρέμης (3-0) και πλέον περιμένει… δωράκι από την Κολωνία. Καταπληκτικό ματς και σπουδαία νίκη για Λεβερκούζεν στο 94′ στο Βερολίνο εναντίον της Ουνιόν (2-3).

Η Λειψία την προηγούμενη εβδομάδα άντεξε στην… κόλαση της «Allianz Arena» και έφυγε με το βαθμό από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου. Σήμερα είχε αρκετά εύκολο έργο εναντίον της Βέρντερ Βρέμης που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος.

Ο Κλόστερμαν έκανε την… αρχή στο 18′ μετά από πάσα του Σικ, ενώ ο Τσέχος επιθετικός από δημιουργός έγινε εκτελεστης στο 39ο λεπτό για το 2-0 του ημιχρόνου. Με το «καλημέρα» στην επανάληψη ο Μουκιέλε πέτυχε το τελικό 3-0 και η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν περιμένει πλέον ένα… δώρο από την Κολωνία για να μείνει στην πρώτη θέση.

Στο Βερολίνο η Μπάγερ Λεβερκούζεν χωρίς τον Παναγιώτη Ρέτσο στην αποστολή, πήρε μεγάλο διπλό απέναντι στην Ουνιόν με γκολ του Μπελαραμπί στο 94ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ 7ο λεπτό όμως οι Χάβερτζ και Ντιαμπί (22′,84′) έδωσαν προβάδισμα στις «ασπιρίνες» πριν ο Μπούλτερ κάνει το 2-2 στο 87′. Όλα έδειχναν πως Ουνιόν και Μπάγερ θα μοιράζονταν από έναν βαθμό, αλλά ο Μπελαραμπί στις καθυστερήσεις με δυνατό σουτ από απίθανη γωνία μέσα από την περιοχή έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.