Ο ΠΑΟΚ μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΟΦΗ για τη 13η αγωνιστική της Volley League, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Ηράκλειο (0-3)

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 30 βαθμούς και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό που την Κυριακή αγωνίζεται κόντρα στον Ηρακλή στη Μίκρα. Ο ΟΦΗ έμεινε στους 11 βαθμούς και την 8η θέση.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε διαφορά τριών πόντων (8-5) μετά από λάθος του Τερζή. Με σερί πόντους του Ντε Ντρις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με το μπλοκ του Ρουμελιωτάκη και πρώτο χρόνο του Λουκούμι να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΟΦΗ για το 15-11.

Αμπράο και Ντεν Ντρις μείωσαν για τον ΠΑΟΚ που ισοφάρισε μετά από λάθος του Ρουμελιωτάκη. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε και πάλι με 20-17 μετά από άσο του Λουκούμι αλλά οι Θεσσαλονικείς έδειξαν και πάλι σημάδια αντίδρασης. Μετά από λάθος του Καράμπαλι ισοφάρισαν σε 21-21 και με Τερζή Ντεν Ντρις προσπέρασαν για 22-24 μετά από λάθος του Σαρικεΐσογλου. Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τελικά το πρώτο σετ με 23-25 μετά από επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο ΟΦΗ μπήκε το δεύτερο σετ με το πόδι στο γκάζι και με τρεις σερί άσους του Λουκούμι προηγήθηκε με 4-1. Οι δύο ομάδες έκαναν σερί επιθετικά λάθη με την ομάδα της Κρήτης να διατηρεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-14) με μπλοκ του Καράμπαλι.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με άσο του Ντεν Ντρις για το 18-17 με τους Κρητικούς να προσπερνούν με 20-17 με άσο του Σαρικεΐσογλου. Ο ΠΑΟΚ με άσο του Μάρσαλ και πόντο του Τερζή προηγήθηκε με 20-21 και 22-24 με μπλοκ του Αμπράο και επίθεση του Ντεν Ντρις. Ο ΟΦΗ έμεινε στο σετ με άσο του Κομητούδη (24-24) αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με μπλοκ του Μπιέλιτσα και επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-8 με επίθεση του Ντεν Ντρις με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει σε 8-8 με μπλοκ του Λουκούμι. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν και πάλι με μπλοκ του Μπιέλιτσα με τον ΟΦΗ να φτάνει σε 16-15 με δύο σερί άσους του Ρουμελιωτάκη.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (20-19) με άσο του Σαρικεΐσογλου με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 20-21 με τον Σωτηρίου. Με λάθος του Κομητούδη κα επίθεση του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ και πήρε το σετ και τη νίκη με επίθεση του Μάρσαλ.

Τα σετ: 23-25, 24-26, 23-25