Η Λεβερκούζεν μετρούσε μία νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και καμία στα τελευταία έξι. Η Ουνιόν ήταν πρωτοπόρος πριν από τη σέντρα στη 13η αγωνιστική της Bundesliga. Κι όμως, στην “Μπάιαρενα” εκτυλίχθηκε ένας μονόλογος για την ομάδα που βρισκόταν στη ζώνη του υποβιβασμού, η οποία ξέσπασε και έφτασε σε θρίαμβο με 5-0.

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να προφυλάσσουν τα νώτα τους και να ψάχνουν χωρίς επιτυχία το πρώτο γκολ που θα έκανε τη διαφορά. Αυτό επετεύχθη με τη σέντρα στο 2ο ημίχρονο από τον Ρόμπερτ Άντριχ και μετά ακολούθησε καταιγίδα.

Ο Μουσά Ντιαμπί με δύο γκολ σε δύο λεπτά, ο Άνταμ Χλόζεκ στο 68′ και ο Μίτσελ Μπάκερ οκτώ λεπτά αργότερα διεύρυναν το σκορ και οδήγησαν την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο σε μεγάλη νίκη, η οποία αφήνει τους πρωτευουσιάνους στη 2η θέση, με την Μπάγερν να μένει επικεφαλής, ύστερα από τη σαββατιάτικη προσπέραση.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 3-1 (4′ Χόφμαν, 25′ Τουράμ, 90+4′ Χέρμαν / 35′ Τομάς)

Χέρτα – Μπάγερν 2-3 (40′ Κουκεμπακιό, 45′ πέν. Ζέλκε / 12′ Μουσιάλα, 37′, 38′ Τσούπο Μότινγκ)

Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ 1-2 (1′ Μπερίσα / 13′ Ρόντε, 64′ Κνάουφ)

Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 3-0 (8′, 45+2′ Μουκοκό, 12′ πέν. Ρέινα)

Χόφενχαϊμ – Λειψία 1-3 (50′ Ρουτέρ / 17′, 57′ Ενκουνκού, 69′ Όλμο)

Μάιντς – Βόλφσμπουργκ 0-3 (33′ Βίμερ, 70′ Άρνολντ, 84′ Μπάκου)

Βέρντερ – Σάλκε 2-1 (29′ Φίλκρουνγκ, 76′ Ντουκς / 89′ Ντέξλερ)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν 5-0 (46′ Άντριχ, 56′, 58′ Ντιαμπί, 68′ Χλόζεκ, 76′ Μπάκερ)

06/11 18:30 Φράιμπουργκ – Κολωνία