Η Χέρτα Βερολίνου βρέθηκε πολύ κοντά σε δεύτερο συνεχόμενο διπλό, αυτή τη φορά μέσα στην έδρα της Μάιντς, όμως ισοφαρίστηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1).

Πολύ βελτιωμένη, πολύ ανταγωνιστική, πολύ συμπαγής η Χέρτα Βερολίνου πιστοποίησε την αγωνιστική της άνοδο μέσα στην έδρα της Μάιντς, σε ένα παιχνίδι που έχασε στις καθυστερήσεις την ευκαιρία για δεύτερο συνεχόμενο διπλό.

Η ομάδα του Βερολίνου πήρε προβάδισμα στα μέσα του πρώτου μέρους με γκολ του Γάλλου μέσου Τουσάρ (30’, 0-1) και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, σπάζοντας τον ρυθμό του αντιπάλου με πολλά φάουλ και ακόμα περισσότερες διακοπές.

Τα πάντα έδειχναν διπλό, όμως στην τελευταία φάση του ματς, η Μάιντς κατάφερε να κλέψει τον βαθμό, με το πρώτο γκολ στην Γερμανία του Γάλλου αμυντικού Σατσί, ο οποίος στο 94ο λεπτό έκανε το 1-1 και πλήγωσε την Χέρτα.