Η Μπάγερν είχε την Κολωνία να σκοράρει δύο φορές σε 136 δευτερόλεπτα και να γυρίζει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, όμως η βολίδα του Γκνάμπρι επανέφερε την τάξη και της χάρισε την πρώτη νίκη στην σεζόν με 3-2.

Ακραία καιρικά φαινόμενα στο Μόναχο, όπου την ακραία ξηρασία, την διαδέχθηκε μέσα σε 45 λεπτά ο… κατακλυσμός. Εκεί που η αναμέτρησης της Μπάγερν με την Κολωνία κυλούσε πένθιμα, όπως το κλίμα στις εξέδρες ένεκα της τιμητικής εκδήλωσης στην μνήμη του Γκερντ Μίλερ, αίφνης ήρθε η… πλημμύρα!

Η Μπάγερν είχε να μείνει χωρίς γκολ από τις 9 Φεβρουαρίου του 2020, δηλαδή εδώ και 73 παιχνίδια. Για να λύσει τον γόρδιο δεσμό της Κολωνίας χρειάστηκε μία εκπληκτική ατομική ενέργεια του Μουσιάλα, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος σκόραρε για 12ο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος κι έκανε το 1-0 (50’), με την Μπάγερν να σκοράρει για 74ο συνεχόμενο παιχνίδι και να σπάει το ρεκόρ της Ρεάλ του Ζινεντίν Ζιντάν.

Μόλις ο Γκνάμπρι έκανε το 2-0 εννιά λεπτά αργότερα, όλοι υπέθεσαν ότι το ματς τελείωσε.

Ωστόσο, το βαρύ σχήμα πίσω με Ζίλε, Ουπαμεκανό, Νιανζού έμπαζε νερά και η Κολωνία με δύο γκολ καρμπόν, κατάφερε μέσα σε 136 δευτερόλεπτα να επιστρέψει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Μία κεφαλιά – οβίδα του Μοντέστ (60’) και μία προβολή του Ουτ (62’) έκαναν το 2-2, με τους Βαυαρούς να τρώνε ίδια γκολ από μεγάλες μπαλιές από τα πλάγια στο κέντρο της άμυνας τους.

Αυτό που διαφοροποιεί την Μπάγερν όμως, είναι πως δεν πανικοβάλλεται, όσο κι αν της έχει στραβώσει ένα ματς. Οι Βαυαροί πάτησαν και πάλι το πόδι στο γκάζι και με μία βολίδα του Γκνάμπρι (70’) έφτασαν στο 3-2, που θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο, αν οι Λεβαντόφσκι και Τόμας Μίλερ ήταν πιο εύστοχοι στις φάσεις που είχαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.