Σπουδαία νίκη επί της Λειψία πήρε η Μπορούσια Ντόρτμουντ με σκορ 3-2, χάρη σε γκολ του Σάντσο στο 87′ και συνεχίζει να ελπίζει σε μία θέση που οδηγεί στο Champions League.

Χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ, που έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού, η Ντόρτμουντ επικράτησε της Λειψίας, σε μία άτυπη πρόβα του τελικού κυπέλλου, με σκορ 3-2, ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της Bundesilga και έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Η Λειψία ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς, με τον Χουάνγκ Χι-τσαν να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει στο 3′. Τελικά, αφού δεν τα κατάφερε ο Νοτιοκορεάτης, ο Μάρκο Ρόις άνοιξε το σκορ στιο 7ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα σε μια πολύ όμορφη φάση, όπου ο Αζάρ με τακουνάκι του έστρωσε τη μπάλα και αυτός εκτέλεσε με δύναμη τον Γκουλάτσι για το 1-0. Παράλληλα, αυτό ήταν το 4ο του τέρμα του 31χρονου στις τελευταίες 6 αναμετρήσεις.

Στη συνέχεια η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς είχε ακόμη κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά το 1-0 παρέμεινε. Συγκεκριμένα, στο 31΄ ο Ορμπάν παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με κεφαλιά, αλλά για καλή του τύχη η μπάλα έφυγε κόρνερ, ενώ στο 36ο λεπτό, ο Τζέιντον Σάντσο έφυγε στην αντεπίθεση μόνος του, βγήκε τετ-α-τετ αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους οι Βεστφαλοί χρειάστηκε να αλλάξουν τερματοφύλακα, καθώς ο Χιτς τραυματίστκε στο 42΄ και τη θέση του πήρε ο Μπούρκι. Αυτό δεν τους πτόησε πάντως και στο 51΄ σκόραραν ξανά, πέρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Σάντσο ήταν ο σκόρερ του 2-0, με τον Άγγλο εξτρέμ να νικά τον Γκουλάτσι με πολύ ωραίο τελείωμα.

Στη συνέχεια, οι «ταυροι» κατάφεραν να μειώσουν στο 63ο λεπτό, με τον Λούκας Κλόστερμαν να παίρνει τη κεφαλιά και να κάνει το 2-1, έπειτα από κόρνερ του Φόρσμπεργκ. Η Λειψία συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να ισοφαρίσει μάλιστα σε 2-2, με τον Ντάνι Όλμο να σκοράρει σε κενή εστία έπειτα από πάσα του Χουάνγκ.

Ωστόσο, η Ντόρτμουντ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 87ο λεπτό, ο Ράφα Γκερέιρο βρήκε τον Τζέιντον Σάντσο και ο Άγγλος σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Βόλφσμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 3-0

Την ίδια ώρα, η Βόλφσπουργκ επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου με σκορ 3-0 και παρέμεινε στην 3η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος και στο +2 από τη Ντόρτμουντ, συνεχίζοντας να κινείται σε τροχιά Champions League. Οι «Λύκοι» άνοιξαν νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση (12′) με τον Γιόσιπ Μπρέκαλο να σκοράρει ένα όμορφο τέρμα, έπειτα από σέντρα του Μπακού. Στο 63ο λεπτό οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά, με τον Kροάτη εξτρέμ να κάνει το 2-0, ενώ στο 90′ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, βρίσκοντας δίχτυα για τρίτη φορά, με το 3-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Χόφενχαϊμ – Σάλκε 4-2

Τη νίκη κόντρα στην ήδη πεσμένη Σάλκε πήρε η αδιάφορη βαθμολογικά Χόφενχαϊμ με σκορ 4-2. Η ομάδα του Δημήτρη Γραμμόζη τα πήγαινε εξαιρετικά μέχρι το δεύτερο μέρος, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη σε τέρματα των Ουθ (12′) και Μουστάφι (42′). Ωστόσο, με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Χόφενχαϊμ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Στο 47΄ ο Κράμαριτς μείωσε σε 2-1 και ο Ακπογκούμα στο 52′ έκανε το 2-2, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ο Μπάουμγκαρτνερ στο 60΄ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, κάνοντας το 3-2, ενώ ο Μπεμπού στο 64′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Βέρντερ Βρέμης – Λεβερκούζεν 0-0

Τέλος, ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0) έληξε το ματς Βέρντερ – Λεβερκούζεν, με την ομάδα της Βρέμης να συνεχίζει να κινδυνεύει, καθώς βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Όσον αφορά το ματς, οι «ασπιρίνες» κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με τον Ντάλεϊ Σινκγκράβεν να σκοράρει στο 32ο λεπτό, όμως το τέρμα τυ Ολλανδού αμυντικού δεν μέτρησε ποτέ, λόγω οφσάιντ και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.