Η Μπάγερν Μονάχου υπέστη δεύτερη συνεχόμενη απώλεια εντός συνόρων, μένοντας στο 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου.

Το αφεντικό του Βερολίνου έχει αλλάξει φέτος. Δεν είναι η πλούσια Χέρτα, αλλά η ταπεινή Ουνιόν. Με πενιχρό μπάτζετ και χωρίς ακριβές μεταγραφές έχει χτίσει ένα συμπαγές σύνολο, που πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι του σε κάθε παιχνίδι.

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ πιστοποίησε για ένα ακόμα ματς ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην πρώτη εξάδα της Bundesliga, αφού κοίταξε στα μάτια την Μπάγερν Μονάχου, που ίδρωσε για να πάρει την ισοπαλία με 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Ουνιόν που άνοιξε το σκορ με τον Πρόμελ από το τέταρτο λεπτό και κατάφερε να αφοπλίσει τους παίκτες του Χάνζι Φλικ που δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις προς την αντίπαλη εστία.

Η κλάση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έφερε το 1-1 (67’) και άλλαξε την ενέργεια του ματς, με την Ουνιόν να χρειάζεται τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα της σε ευκαιρίες του Τόμας Μίλερ (68’) και του Σανέ (90’) για να πάρει τον βαθμό που με βάση την εικόνα της στο γήπεδο δικαιούνταν απόλυτα.