Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αξιόμαχη Γκλάντμπαχ, οι γκάφες των Ζόμερ και Παβάρ απεκατέστησαν την τάξη στην αναμέτρηση, ωστόσο η Μπάγερν δεν φαίνεται να καταλαβαίνει ούτε από τις συμπαντικές νομοταξίες, επικρατώντας με 2-1 των Πουλαριών με γκολ στο 86′!

Και να θέλει, μάλλον δεν μπορεί να έχει απώλεια η ομάδα του Χάνσι Φλικ, η οποία είχε τιμωρημένο τον Ρόμπερτ Λεβαντόσβσκι, όμως όχι και πρόβλημα να νικήσει. Αυτή ήταν η 10η σερί νίκη για τους Βαυαρούς στην Bundesliga την οποία θα κατακτήσουν για 8η διαδοχική χρονιά αν κάνουν νίκη την ερχόμενη Τρίτη (16/06) εκτός με την Βέρντερ Βρέμης. Ζίρκζε και Γκορέτσκα πέτυχαν τα γκολ για την Μπάγερν, ο Παβάρ με αυτογκόλ είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους που έχασαν στο φινάλε έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη για το Champions League.

Στο 16′ ο Χόφμαν πίστεψε ότι έκανε το 0-1 στην κόντρα αλλά το γκολ εκυρώθηκε μέσω VAR και στο 22′ ο Λούκας Ερναντέζ έχασε αδιανόητη ευκαιρία προ του Ζόμερ. Στο 25′ ο Εμπολό είχε διπλή ευκαιρία από κοντά και στο επόμενο λεπτό η ομάδα του το πλήρωσε καθώς έπειτα από γκάφα του keeper της Γκλάντμπαχ ο Ζίρκζε με μακρινό πλασέ με τη μία σε κενό τέρμα έκανε το 1-0, το οποίο όμως δεν έμεινε μέχρι το ημίχρονο αφού στο 37′ ο Παβάρ ανενόχλητος πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1.