Η αποδεκατισμένη Σάλκε έγινε έρμαιο των ορέξεων της Λειψίας που την φιλοδώρησε με μια ξεγυρισμένη τεσσάρα, ενώ θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένη που το σκορ δεν ξέφυγε σε δυσθεώρητα ύψη.

Όταν έχεις δεχθεί 15 γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, τότε δεν μπορείς να λογίζεσαι ως ομάδα πρώτης κατηγορίας. Η Σάλκε παραπαίει σε κάθε παιχνίδι στο γήπεδο, αυτή τη φορά έγινε σάκος του μποξ για την Λειψία που της έριξε τέσσερα και βάση της εικόνας του ματς θα μπορούσε να της ρίξει ακόμα και… δέκα!

Οι βασιλικοί μπλε κράτησαν το μηδέν για 31 λεπτά και μετά… διαλύθηκαν. Το αυτογκόλ του Μποζοντογκάν έκανε το 1-0 (31’), ενώ μέχρι το ημίχρονο η Σάλκε δέχθηκε άλλα δύο γκολ από Ανχελίνο (35’) και Όρμπαν (45’).

Οι επιθετικοί της Λειψίας έχασαν ευκαιρίες με όλους τους πιθανούς τρόπους και το κρεσέντο των αμυντικών ολοκληρώθηκε στο 80ό λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Χάλσεντμπεργκ που έγραψε το τελικό 4-0.