H Βόλφσμπουργκ ήταν εμφανώς καλύτερη της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, όμως έσωσε τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90′ (1-1), στην αυλαία της 30ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι, όμως ο Χασέμπε έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Βέγκχορστ. Στην αντίπερα όχθη η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με την κεφαλιά του Πασιένσια που πέρασε ελάχιστα έξω. Λίγα λεπτά αργότερα οι “λύκοι” έχασαν ένα γκολ από αυτά που δεν χάνονται με τους Βέγκχορστ και Μπρουκς να αστοχούν από ευνοϊκή θέση. Ο Περβαν έδειξε τα αντανακλαστικά του όταν έδιωξε με το ένα χέρι την κεφαλιά του Πασιένσια, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 57′ η Βόλφσμπουργκ έχασε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Κνόχε σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Τραπ να είναι εξουδετερωμένος. Δεν πέρασαν αρκετά λεπτά για να έρθει και δεύτερο δοκάρι με το εντυπωσιακό σουτ του Άρνολντ να σταματάει στην δοκό της εστίας του Τραπ. Η Άιντραχτ είχε κλειστεί στα καρέ της όμως κατάφερε σε μία ανύποπτη φάση να ανοίξει το σκορ, ο Κόστιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ντε Γκουζμάν, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 0-1.

Η δικαιοσύνη δόθηκε στο 90′, ο Κλάους έκανε την σέντρα και ο Μπρουκς με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Δευτερόλεπτα αργότερα ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ θα μπορούσε να γίνει και ήρωας, όμως η νέα κεφαλιά που προσπάθησε πέρασε ελάχιστα έξω.