Πάρτι έκανε στο Οπόρτο η Μπριζ. Διέλυσε με 4-0 τους «δράκους», έκανε το «δύο στα δύο» στον 2ο όμιλο και έβαλε υποψηφιότητα πρόκρισης στους «16» του Champions League. Σπουδαία νίκη για τη Λεβερκούζεν με 2-0 επί της Ατλέτικο.

Η Μπριζ πήρε προβάδισμα στο 15′ με πέναλτι του Γιούτγκλα που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Ζοάο Μάριο. Η Πόρτο προσπάθησε να απειλήσει στο 23′, όμως η συνέχεια ανήκε στους Βέλγους. Στο 30′ και στο 42′ ο Σόβαχ και Σκοβ Όλσεν άγγιξαν το 2-0 με τα γκολ να έρχονται στο β’ ημίχρονο.

Στο 47′ ο Σόβαχ εκμεταλλεύτηκε τον πανικό της άμυνας της Πόρτο και έκανε το 2-0 για να έρθει στο 52΄ο Σκοβ Όλσεν να γράψει το 3-0 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπριζ που είχε μεγάλη ευκαιρία και 4ο γκολ με τον Γιάρεμτσουκ στο 78′! Με το 4ο γκολ να έρχεται εν τέλει στο 89′ με τον Νούσα.

Πόρτο: Ντ. Κόστα, Ζοάο Μάριο (46′ Ναμάσο), Πέπε, Κάρμο, Ζαϊντού (76′ Γουέντελ), Οτάβιο (61′ Μπόρχες), Εουστάκιο, Ουρίμπε, Γκαλένο (61′ Βερόν), Πέπε, Εβανίλσον (46′ Τόνι)

Μπριζ: Μινιολέ, Οντόι, Μέχελε, Σίλα (65′ Μπογιατά), Μέιερ (75΄ Σόμπολ), Νίλσεν, Ονιεντίκα, Βανάκεν, Όλσεν (71′ Γιάρεμτσουκ), Γιούτγκλα (75′ Νούσα), Σόβαχ.

Οι «ασπιρίνες» σόκαραν την Ατλέτικο

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο Λεβερκούζεν η Μπάγερ, η οποία με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε με 2-0 την Ατλέτικο του Τσόλο Σιμεόνε.

Ισορροπημένο το α’ μέρος με τους «ροχιμπλάνκος» να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε χέρι του Ταμπσόμπα με το 45λεπτο να λήγει χωρίς σκορ.

Ανώτερη στο β’ η Λεβερκούζεν. Είχε διπλό δοκάρι στο 49′ με τους Σικ και Χλόζεκ, απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Ντεμιρμπάι στο 50′ και κατάφερε να βρει δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 84′ ο Άντριχ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Λεβερκούζεν, η οποία στο 87′ είδε τον Μούσα Ντιαμπί να γράφει το τελικό 2-0 βάζοντας… φωτιά στον όμιλο.

Λεβερκούζεν:Χραντέσκι, Κοσούνου, Τα, Ταπσόμπα (89′ Μπέικερ), Ινκαπιέ, Ντεμιρμπάι, Άντριχ, Ντιαμπί (89′ Αζμούν), Χλόζεκ (69′ Φρίμπονγκ), Χάντσον-Οντόι (90+1′ Αμίρι), Σικ (89′ Αρανγκίς).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Γκρμπιτς, Μολίνα (63′ Γριεζμάν), Φελίπε, Βίτσελ, Ερμόζο, Ρεϊνίλντο (62′ Καρασκό), Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ (46′ Ντε Πάουλ), Μοράτα (73′ Κούνια), Φέλιξ (73′ Κορέα).