Με τον Λαουτάρο να πετυχαίνει γκολ και να δίνει ασίστ, η Αργεντινή διέλυσε με 3-0 την Ιταλία στο Wembley και κατέκτησε το πρώτο Super Cup Εθνικών ομάδων της ιστορίας.

Η Αργεντινή σκόρπισε 3-0 την Ιταλία στο Wembley στο πρώτο Super Cup ανάμεσα σε Εθνικές ομάδες. Η κάτοχος του Copa America επικράτησε εκείνης του Euro χάρη σε δύο γκολ των Λαουτάρο, Ντι Μαρία, Ντιμπάλα και κατέκτησε το πρώτο τέτοιο τίτλο ανάμεσα σε Εθνικές συγκροτήματα, ο οποίος έχει το όνομα Finalissima. Σε μεγάλα κέφια ήταν ο Μέσι που έδωσε ασίστ.

Οι Azzurri φάνηκε ότι μπήκαν με σκοπό να γίνουν το αφεντικό και είχαν υποψίες καλής στιγμής με τους Ρασπαντόρι, Μπελότι, όμως η ανωτερότητα της Αργεντινής δεν θα αργούσε να φανεί. Στο 28’ ο Μέσι ξεφορτώθηκε δύο αντιπάλους και μέσα από την περιοχή έκοψε σε κενό τέρμα στον Λαουτάρο Μαρτίνες, που είχε εύκολο έργο (0-1). Ο τελευταίος ήταν μέσα και στη φάση του 45’ όταν από το κέντρο άντεξε και πέρασε από τρεις και έβγαλε απίστευτη μπαλιά στον Ντι Μαρία, ο οποίος τελείωσε τη φάση με σκάψιμο με μία επαφή προ του εξερχόμενου Ντοναρούμα (0-2).

Ο τερματοφύλακας της Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να δέχθηκε δύο γκολ, όμως στο δεύτερο μέρος μόνος του κράτησε τη νίκη της Αργεντινής σε τόσο χαμηλό σκορ. Στο 56’ γλύτωσε πάνω στη γραμμή το αυτογκόλ που προσπάθησε να βάλει ο Μπονούτσι και συνέχισε με μια αδιανότη σειρά επεμβάσεων. Στο 60’ «πέταξε» με το ένα χέρι στο παραθυράκι για να βγάλει το curler του Ντι Μαρία και δύο λεπτά μετά έβγαλε το βολέ του συμπαίκτη του με τρομερά αντανακλαστικά.

Ο Τζίτζιο έβαλε στοπ και δύο φορές σε κοντινά σουτ του Μέσι στο 65’ και στο 69’, ενώ στιγμές νωρίτερα μετά την πάσα του Λέο ο Λο Σέλσο κατάφερε να το χάσει σε κενό τέρμα. Τελικά το ματς έληξε με 3-0 με το διαγώνιο σουτ του Ντιμπάλα στις καθυστερήσεις και η Αργεντινή κατέκτησε το Finalissima.