Η Ατλέτικο Μαδρίτης σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Έϊμπαρ δίνοντας απαντήσεις προς πάσα κατεύθυνση.

Το δικό της μήνυμα σε όλους έστειλε η Ατλέτικο Μαδρίτης που με την πειστική νίκη της επί της Εϊμπαρ με 5-0 άνοιξε ξανά την διαφορά στο +4 από την Ρεάλ Μαδρίτης και στο +5 από την Μπαρτσελόνα.

Βέβαια για να γίνει πειστική αυτή η νίκη, χρειάστηκε αρκετό άγχος στα πρώτα 42 λεπτά, μέχρι να έρθει ο Άνχελ Κορέα για να απλοποιήσει τα πράγματα.

Ο Αργεντινός επιθετικός με δύο… σεντερφορίσια γκολ (42’, 44’) απλοποίησε τα πράγματα, με τους Βάσκους να πετούν λευκή πετσέτα.

Στην επανάληψη, οι ροχιμπλάνκος είχαν ακόμα καλύτερη απόδοση και είχαν την ευκαιρία να φτάσουν σε έναν θρίαμβο. Ο Καράσκο έκανε το 3-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’), ενώ δύο ακόμα γκολ του Μάρκος Γιορέντε (53’, 68’) έφτασαν το σκορ στο ευρύ 5-0.

Την ίδια ώρα, η Αλαβές πήρε το ντέρμπι παραμονής απέναντι στην Ουέσκα με 1-0 χάρη σε τέρμα του Μπατάλια πέντε λεπτά πριν το τέλος και χάρη στην διαφορά τερμάτων βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.