Η Εσπανιόλ, πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο κι ελπίζει ακόμα στην παραμονή της στην La Liga.

Ζωντανή στην μάχη της παραμονής έμεινε η Εσπανιόλ που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί στο Βαγέκας. Οι Καταλανοί βρήκαν τον τρόπο να αποδράσουν με το διπλό και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος μείωσαν στον πόντο την διαφορά από την ζώνη παραμονής.

Το γκολ του Σέρχι Νταρντέρ έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Λουίς Γκαρσία (23’), που όμως ισοφαρίστηκε λίγο πριν το ημίχρονο με πέναλτι του Ραούλ ντε Τομάς (43’, 1-1).

Το κίνητρο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην επανάληψη, με τον Μελαμέντ να σκοράρει το 1-2 (59’) και να δίνει στην Εσπανιόλ την μεγάλη νίκη με 1-2 απέναντι σε μία Ράγιο που μάλλον δεν πολυκαίγεται να κυνηγήσει την Ευρώπη.