Αν και η Παναχαϊκή πήρε κεφάλι στο σκορ, ο Απόλλων Σμύρνης έβγαλε αντίδραση, απάντησε στο 2ο ημίχρονο και κατάφερε να αποδράσει με το σπουδαίο διπλό από την Πάτρα (1-3).

Στις νίκες επανήλθε η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, αν και βρέθηκε πίσω νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Απόλλων κέρδισε με 3-1 μέσα στην Πάτρα για την 10η αγωνιστική και πέρασε μόνος δεύτερος στην βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Βιτλή (37’), το οποίο έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων ισοφάρισε στο 71’ με τον Ιριτιέρ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 75’ έκανε την ασίστ στον Μπλάζιτς, με τον τελευταίο να γράφει το 1-2.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Απόλλων έκανε το υπέρ του 3-1 και μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκόφσκι.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι διεκόπη στο 80ο λεπτό για περίπου δέκα λεπτά, λόγω πτώσης του ρεύματος.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολίμος (85′ Μουστακόπουλος), Τσελεπίδης, Πατάπης, Σταμόπουλος, Λινάρδος (79′ Κυνηγόπουλος), Ιντζόγλου, Μαυριάς (63′ Παπατόλιος), Κολ, Σιατραβάνης, Μωραΐτης

Απόλλων Σμύρνης: Αναγνωστόπουλος, Γκίνο, Κύργιας, Ζησόπουλος, Βιτλής, Λαγός, Αγρόδημος (58′ Μπλάζιτς), Μπαστιάνος, Καραγκούνης (58′ Ιριτιέρ), Μπετινέλι, Βουό (81′ Μαρκόφσκι)