Με τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Football League. O Άρης πέτυχε σπουδαία νίκη με ανατροπή επί της Παναχαϊκής, ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν η Αναγέννηση επί του Απόλλων Λάρισας, ο ΟΦΗ επί της Καλλιθέας και ο Πανσερραικός επί του ΑΕ Καραϊσκάκης.

Άρης – Παναχαϊκή: 2-1

Ο Άρης έκανε σπουδαία ανατροπή και παρέμεινε με το απόλυτο στην κορυφή. Οι Πατρινοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με το γκολ του Μωραίτη στο 7ο λεπτό του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στην συνέχεια την απόδοσή τους και ισοφάρισαν στο 45ο λεπτό με πλασέ του Πλατέλλα έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μουμίν. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε κυρίως παιχνίδι κέντρου, με τους κίτρινους να καταφέρνουν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ στο 78ο λεπτό με κεφαλιά του Γιώργου Δεληζήση κάνοντας το 5 στα 5 στο πρωτάθλημα.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεηληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Ντούνης, Πασάς, Καπνίδης.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Μωραΐτης.
Πανσερραϊκός – ΑΕ Καραϊσκάκης: 2-0
Η ομάδα της Μακεδονίας ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και πήρε δίκαια την πολυπόθητη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με γκολ του Ρούτση. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους, ο Γκούρτσας με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς διατήρησε εύκολα η ομάδα του το προβάδισμα που είχε στο δεύτερο μισό.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης, Τσιμίκας, Δούμτσος, Πόζογλου, Γκούρτσας.
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Χούσος, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής, Κόλλινς Γυφτοκώστας, Κυριάκης, Μακρίδης, Λουκίνας.
ΟΦΗ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ: 2-1
Ο ΟΦΗ λίγες μέρες μετά την γιορτή προς τιμήν του Ευγένιου Γκέραρντ πήρε σκετικά εύκολα μία αναμενόμενη νίκη. Οι Κρητικοί στο 1ο μέρος επιβεβαίωσαν με ένα γκολ την ανωτερότητά τους. Ο Νίκος Κουσκουκάς στο 21ο λεπτό έκανε με κοντινό πλασέ το 1-0. Στην επανάληψη, στο 57ο λεπτό ο Κοιλιάρας κλείδωσε την νίκη των Κρητικών με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και το μόνο που κατάφερε η Καλλιθέα ήταν να μειώσει στο 82ο λεπτό με γκολ του Ταλέντο.
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Πουρτουλίδης, Χαντί, Μάρτος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτουγλίδης, Βασιλείου, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Καντέ, Μίγγος, Μάκο, Ταλέντο, Σμυρλής, Χοτζάλι.
ΑΝ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: 2-0
Στο Θεσσαλικό ντέρμπι η Αναγέννηση πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 επί του Απόλλων Λάρισας. Στο παιχνίδι της Καρδίτσας το πρώτο μερος πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έψαξαν περισσότερο την νίκη και τα κατάφεραν με γκολ του Δήμου Τζέκου στο 75ο λεπτό, ενώ πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Χαντζάρα στο 81΄.
ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Τζέκος, Κονέ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Μαυριάς, Τσιλούλης, Σαχινίδης, Σουλίδης, Βουτσιάς.