Ελπίδες μετά τη νίκη με 5-3, επί της ομάδας της Χίου, για παραμονή στην πρώτη κατηγορία, έχει η ομάδα των “πρασίνων”.

Το 1-0 στη σειρά των αγώνων κόντρα στην ομάδα της Χίου έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος… έσπασε το πολύ καλό νικηφόρο σερί της νησιωτικής ομάδας.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε σεμιναριακή άμυνα, διατηρώντας ανέπαφη την εστίας της, με τον τερματοφύλακα του να πραγματοποιεί κρίσιμες αποκρούσεις. Οι γηπεδούχοι με ένα γκολ σε κάθε περίοδο πήγαν με το 2-0 στο ημίχρονο, όπου στις αρχές της επανάληψης πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων (3-0).

Σε εκείνο το χρονικό διάστημα η ομάδα τη Χίου έβγαλε τεράστια αντίδραση, κάνοντας ένα σερί 0-3, φέρνοντας στα ίσα το παιχνίδι, μόλις 4:13 πριν το τέλος του οκταλέπτου. Και πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Καρακάση, 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα του ενός τέρματος, τα πράγματα ήταν αρκετά εύθραυστα, όμως οι «πράσινοι» με τον Πανταζόπουλο πήραν κεφάλι δύο τερμάτων (5-3), το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, νικώντας το παιχνίδι κάνοντας το πρώτο βήμα για να αποφύγουν το παιχνίδι παραμονής.

Επόμενη αγωνιστική το Σάββατο στις 7 Μαΐου, στο κλειστό κολυμβητήριο της Χίου.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-0, 2-3, 1-0