Για το νταμπλ, ετοιμάζονται οι “πράσινοι”, που επικράτησαν και στο 2ο παιχνίδι, του Φοίνικα Σύρου (3-1) και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολλοί συγκεντρωμένοι αποκτώντας μίνι προβάδισμα τριών πόντων , μετά τα καλά σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν άμεση αντίδραση και βρήκαν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν (6-6) και εν συνεχεία να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (14-11 και 16-13).

Εκεί, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε timeout το οποίο χάλασε το ρυθμό των Συριανών, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί επιθετικό σερί και να ισοφαρίζει σε 17-17 και να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με διαφορά τριών πόντων (17-20). Ο Φοίνικας προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά που είχαν αποκτήσει, τελειώνοντας με 25-22, για το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ μετετράπη σε παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Φοίνικα να κάνει ένα από τα καλύτερα της σετ της φετινής χρονιάς. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή βρέθηκε σε θέση κυνηγού, με την ομάδα της Σύρου να ανακτά από τους πρώτους πόντους προβάδισμα ασφαλείας (10-3).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κακή απόδοση του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν και έχοντας φτάσει σε διψήφια διαφορά (18-8), δια περιπάτου ισοφάρισαν σε 1-1 στα σετ, με σκορ 25-12.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Μιλενκόσκι με κεκτημένη ταχύτητα πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (5-2), με τον Παναθηναϊκό να κάνει προσωρινά την ανατροπή (6-7). Βέβαια, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +4 (16-12) από τους «πράσινους».

Για ακόμα μία φορά, ένα timeout του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στάθηκε κομβικό χαλώντας το ρυθμό των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» από εκείνη τη στιγμή έτρεξαν ένα σερί 1-8 (17-22) και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-21, για το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός, με εξαίρεση τη στιγμή που ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά με 4-3, είχε το προβάδισμα. Στα μέσα του σετ πήρε διαφορά δύο πόντων (14-16), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Φράγκο και Κόστα για το 18-17. Εν τέλει οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέκτησαν το υπέρ τους σκορ (18-20) για να τελειώσουν το σετ και το ματς.

Τα σετ: 22-25, 25-12, 21-25, 22-25