Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ λύγισε στα δύο σετ τη Σακούρα Χοσόγκι και πέρασε στη φάση των «16» του Τόκιο (WTA 500) για δεύτερη διαδοχική χρονιά!

Η 30χρονη τενίστρια (Νο.220) επικράτησε της Γιαπωνέζας lucky loser (No.256), που μπήκε στη διοργάνωση την τελευταία στιγμή, με 7-6(3), 7-5 σε 2 ώρες και 19 λεπτά και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε τουρνουά αυτού του επιπέδου.

Μπροστά της, βέβαια, τώρα θα βρει ένα σαφώς υψηλότερο εμπόδιο, καθώς θα παίξει στον δεύτερο γύρο με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ντάρια Κασάτικινα και τη Μάρτα Κόστγιουκ.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό και, μάλιστα, η πρώτη που σημείωσε μπρέικ ήταν η 23χρονη Γιαπωνέζα, που πέρασε μπροστά με 2-3. Η Δέσποινα, ωστόσο, πήρε τρία γκέιμ στη σειρά και βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-3.

Δεν μπόρεσε, όμως, να κλείσει το σετ στην πρώτη ευκαιρία της, ενώ η Χοσόγκι εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο μπρέικ πόιντ της στο γκέιμ και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του σετ (5-4). Παρότι η Παπαμιχαήλ πίεσε για να «σπάσει» την αντίπαλό της στο επόμενο γκέιμ και είχε άλλα δύο σετ πόιντ, τελικά όλα ξεκαθάρισαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί η 30χρονη Ελληνίδα ήταν εμφανώς ανώτερη και κατάφερε να σημείωσε τέσσερα μίνι μπρέικ (έναντι δύο της Χοσόγκι) και να «γράψει» το 1-0 μετά από 85 λεπτά!

Η Παπαμιχαήλ πήρε πρώτη προβάδισμα με μπρέικ στο δεύτερο σετ (2-1), αλλά το έχασε άμεσα και συνεχίστηκε η μεγάλη μάχη με τη «γηπεδούχο».

Η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το 4-4, όπου η Δέσποινα έκανε ένα απίθανο γκέιμ, σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ και πέρασε μπροστά με 5-4. Και πάλι, όμως, δεν μπόρεσε να κλείσει το σετ (και το ματς), αφού η Χοσόγκι εκμεταλλεύτηκε το μπρέικ πόιντ της σε μια αμφισβητούμενη φάση, όπου η Παπαμιχαήλ διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι η αντίπαλός της έχασε την πλάγια γραμμή.

Δεν επηρεάστηκε, πάντως, από τα νεύρα της η Δέσποινα και με ένα ακόμα μπρέικ στη συνέχεια, έδωσε ξανά την ευκαιρία στον εαυτό της να σφραγίσει την πρόκριση.

Μετά από ιατρικό τάιμ που πήρε για ένα πρόβλημα στον ώμο, η Δέσποινα δεν έκανε λάθος αυτή τη φορά… Ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να χάσει πόντο στο τελευταίο service game της και έφτασε στην τέταρτη νίκη της στο tour της WTA (πρώτη για φέτος).

Πέρυσι είχε ηττηθεί στον δεύτερο γύρο του τουρνουά από την Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα και ελπίζει ότι φέτος θα κάνει την υπέρβαση κόντρα σε Κασάτκινα ή Κόστγιουκ!

Με τη μέχρι τώρα πορεία της στο Τόκιο έχει ήδη εξασφαλίσει την επιστροφή της στο Top 200, από όπου βγήκε χθες με απώλεια 30 θέσεων.

Στη διοργάνωση μετέχει και η Μαρία Σάκκαρη, που θα μάθει σήμερα αν θα παίξει με Μισάκι Ντόι ή Πέτρα Μάρτιτς στον δεύτερο γύρο.