Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Ηρακλή με 83-79 σε φιλική αναμέτρηση, δίνοντας συνέχεια στην καλή εικόνα μετά την οριακή ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Ο Απόλλων Πάτρας ήταν ο κερδισμένος του σημερινού φιλικού κόντρα στον Ηρακλή με σκορ 83-79. Το παιχνίδι γενικώς ήταν μοιρασμένο και στα τέσσερα δεκάλεπτα, χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Πατρινή ομάδα (σ.σ. έπαιξε με τέσσερις ξένους στο σημερινό φιλικό) ξεκίνησε με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο (5/6), χωρίς όμως να έχει συνέχεια. Ο Ηρακλής έχοντας σε καλή ημέρα τους Τέρνερ και Τέιλορ, έβγαλε αντίδραση και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (42-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς με καλά ποσοστά έξω από τα 6,75 πήραν προβάδισμα με 48-54, σε ένα διάστημα όπου αγωνίστηκε στα πρώτα του λεπτά και ο Τόνι Ντάγκλας. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με τους Διαμαντάκο και Τσαλμπουρη. Αρχικά ισοφάρισαν σε 57-57 στο 28΄ και στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με +6 (65-59).

Προς το τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, μείωσε μάλιστα και στους τρεις (77-74), όμως ο κορυφαίος της αναμέτρησης Κόλεμαν με οκτώ συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος και οδήγησε τον Απόλλωνα στη νίκη με σκορ 83-79.

* Ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει αύριο (06/09), στις 17:00 τον Προμηθέα, στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» και στη συνέχεια η αποστολή θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη.

* Ο μοναδικός παίκτης που δεν έπαιξε ήταν ο Ζούμπος λόγω αδιαθεσίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-41, 65-59, 83-79

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Coleman 17(1), Montgomery 9(1), Barefield 8(2), Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 16(3), Διαμαντάκος 8, Δίπλαρος 14(3), Μολφέτας, Μπαζίνας, Davis 11(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 12(1), Finke 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 7, Taylor 15(2), Χαριτόπουλος 9(1), Κουζέλογλου 5(1), Douglas 7(1), Turner Jr. 11(2), Παπαδάκης, Lynch 9.