Η Μπόχουμ του Κώστα Σταφυλίδη κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν την πολύ ποιοτική Μπάγερ Λεβερκούζεν, συνεχίζοντας την εκπληκτική της πορεία.

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Μπόχουμ λειτούργησε και πάλι στην εντέλεια σε ένα ακόμα μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι σε ομάδα που κυνηγά την έξοδο στο Champions League.

Με τον Κώστα Σταφυλίδη ξανά στο αρχικό σχήμα, η ομάδα του Ρουρ κατάφερε να αφοπλίσει την τρίτη πιο παραγωγική επίθεση της Bundesliga και είχε μάλιστα την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, όταν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ντανίλο Σοάρες σημάδεψε το δοκάρι του Χράντετσκι.

Χωρίς να βρει πολλές ευκαιρίες, η Λεβερκούζεν είχε την μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό, ωστόσο στο 65ο λεπτό είχαμε μία φάση που σπάνια βλέπει κανείς στα γήπεδα.

Οι ασπιρίνες κέρδισαν πέναλτι, όμως στην εκτέλεση ο Ντιαμπί γλίστρησε και παρότι η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, αφού ο Γάλλος είχε κάνει διπλή επαφή κατά την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών!

Κάπως έτσι, το 0-0 έμεινε ως το τέλος, με την Λεβερκούζεν να παραμένει στην τρίτη θέση, σε απόσταση σχετικής ασφαλείας από την πέμπτη Φράιμπουργκ, ενώ πέντε στροφές πριν το φινάλε, η Μπόχουμ νιώθει ότι ήδη έχει σωθεί, κάτι που ήταν και ο βασικός της στόχος για φέτος.