Ο Παναθηναϊκός έπιασε σπουδαία απόδοση κόντρα στον ΑΟ Θήρας πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και πλέον στρέφει την προσοχή του στον επαναληπτικό με την Οστράβα για το Τσάλεντζ Καπ.

Το τριφύλλι είχε σε καλή μέρα σχεδόν όλες τους τις παίκτριες και με την Παπαφωτίου να μοιράζει το παιχνίδι εξαιρετικά έφτασε στη νίκη χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτανε σε μεγάλες διαφορές μέσα στα σετ με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν αλλά να μην καταφέρνουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον την προσοχή του στον επαναληπτικό με την Οστράβα για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ. Το τριφύλλι που έφτασε τους 25 βαθμούς στο πρωτάθλημα την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται εκτός έδρας με την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Σαντορίνης έχει μπροστά της τον επαναληπτικό με την Ούντεγκεμ για το CEV Cup. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έμεινε στους 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται εκτός έδρας με τις Αμαζόνες.

Η ομάδα της Σαντορίνης αγωνίστηκε δίχως τη λίμπερο Μαριαλένα Αρτακιανού και τη βασική της διαγώνια Αλεξάντρα Χόλστον. Η Αλεξάνδρα Δροσοπούλου αγωνίστηκε ως λίμπερο και η Γένι Μουρίγιο ως διαγώνια.

Ο Παναθηναϊκός σε σχέση με το ματς της Τσεχίας ξεκίνησε με την Κωνσταντίνου στα άκρα αντί της Χαντάβα και την Ξηντάρα σε λίμπερο αντί της Ρόγκα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στους δύο πόντους με τη Στεπανένκο με την ομάδα της Σαντορίνης να φέρνει το σετ σε ισορροπία με τη Μίτροβιτς. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 7-9 με την Μίτροβιτς στην γραμμή του σερβίς.

Με άσο της Κρος το τριφύλλι ισοφάρισε (9-9) και προσπέρασε ξανά με 10-9 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Μετά από χαμένη επίθεση της Διάλλα οι γηπεδούχες έφτασαν στο 14-11 με την Άμποτ να μειώνει για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου. Με άουτ επίθεση της Μίτροβιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-12 και 20-13 με μπλοκ της Κρος πάνω στην Άμποτ και επίθεση της Κωνσταντίνου. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 21-15 με τη Μίτροβιτς με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο σετ με την Χατζηευστρατιάδου.

Με τη Γκρόθες να σερβίρει υποδειγματικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-0 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 6-5 με τη Στεπανένκο να δίνει τέλος στο σερί της. Με την Αζέρα στη γραμμή του σερβίς οι γηπεδούχες έχτισαν νέα διαφορά για το 10-5 με μπλοκ άουτ της Κρος.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ουσιαστικός και προηγήθηκε με 15-8 με την ομάδα της Σαντορίνης να βρίσκει ρυθμό με τα καλά σερβίς της Κωνσταντινίδου και να μειώνει στον πόντο (15-14) με άσο της Ελληνίδας πασαδόρου. Η Στεπανένκο έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +2 (16-14) με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 16-16.

Με δύο σερί πόντους της Κωνσταντίνου (μία επίθεση, ένα μπλοκ) η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου προηγήθηκε με 19-17 και 21-17 με πλασέ της Κρος. Μετά από λάθος επίθεση της Αργυρίου το τριφύλλι έφτασε στο 23-18 με την Θήρα να μειώνει σε 24-22 με άσο της Μερκούρη. Το τριφύλλι τελικά τελείωσε και το δεύτερο σετ με την Κρος.

Με επίθεση της Κωνσταντίνου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 6-1 στο τρίτο σετ. Με μπλοκ άουτ της Στεπανένκο και άσο της Χατζηευστριάδου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 11-2 με την ομάδα της Θήρας να μειώνει σε 13-5. Με δύο σερί περάσματα της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-5 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και «καθάρισαν» το τρίτο σετ με πολύ μεγάλη άνεση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Χατζηθωμά, Γραμματεία: Τάλαρου.