Τέλος καλό, όλα… Καλάθη (vid)

Το καλό με τον Παναθηναϊκό φέτος είναι ότι βοηθάει στο να αυξηθούν οι αντοχές της καρδιάς μας στις μεγάλες συγκινήσεις. Τι ματς και αυτό; Τι ματσάρα παρακολουθήσαμε; Το 43-23 στο 16’ μπορεί να μην προδίκαζε κάτι τέτοιο αλλά ο… νικητήριος Καλάθης στο τέλος έσωσε τον Παναθηναϊκό σε έναν αγώνα που οι βασικοί του πυλώνες ήταν σε πάρα πολύ κακή μέρα.

Πριν μία εβδομάδα είχε επισημανθεί η έλλειψη εμπιστοσύνης του Πασκουάλ στους αναπληρωματικούς του και αυτό δυστυχώς φαίνεται σε κάθε ματς που πάει στον πόντο. Για να μην παρεξηγηθούν τα παραπάνω, ο Πασκουάλ επιλέγει να χάσει (αν χάσει) με τους βασικούς του στο παρκέ, παρά να ρίξει στην μάχη στα λεπτά που καίνε παίκτες που μπορεί να τα έχουν πάει και καλύτερα σε όλο το προηγούμενο παιχνίδι.

Γιατί τους 20 πόντους διαφορά στα μισά του πρώτου ημιχρόνου δεν τους είχαν πάρει ούτε ο Ρίβερς, ούτε ο Παππάς ούτε οι Γκιστ και Σίνγκλετον που ήταν σε πάρα πολύ κακή βραδιά. Κάτι που μπορεί να επιβεβαιώσει και το αρνητικό πρόσημο που είχαν όλοι στο σύστημα αξιολόγησης στο τέλος του αγώνα (πλην του Παππά που είχε +1).

Το +20 το είχαν καταφέρει οι Ντένμον με τα απίστευτα ποσοστά του (4/5 τρίποντα), ο Ίαν Βουγιούκας που ήταν απόλυτα εύστοχος και είχε πάρει όλα τα ριμπάουντ, μαζί με τους Αντετοκούμπο, τον αξιόμαχο Μήτογλου και φυσικά το Νικ Καλάθη.

Οι τέσσερις «παγκίτες» στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν συνολικά 20’ με τον Πασκουάλ να χρησιμοποιεί σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο μαζί με την παράταση το δίδυμο Γκιστ-Σίνγκλετον στους ψηλούς και να δικαιώνεται μόνο όταν άλλαξε την άμυνα του στο τέλος του αγώνα.

Οι 21 πόντοι του Καβαλιάουσκας και οι 17 του Ουάιτ είναι δείγμα του μεγάλου προβλήματος που έχει ο Παναθηναϊκός στο post όταν οι ψηλοί του δεν παίζουν καλά. Φυσικά παραμένει ανεξήγητο γιατί ο Παναθηναϊκός στα τόσα μις ματς που δημιουργήθηκαν μετά τα πικ του Καβαλιάουσκας στον Πάγκος, δεν έκανε ένα φάουλ στον Λιθουανό σέντερ και τον άφηνε να σκοράρει κατά ριπάς. Και δεν έκανε όταν είχε να δώσει άλλα δύο ομαδικά.

Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες κρίνουν στο τέλος το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που ουσιαστικά είχε δύο σπουδαίες ανατροπές και δεν αναφέρομαι στο πως το +20 έγινε -3 μέσα σε 12’ αγωνιστικά λεπτά (12-35 το επιμέρους σκορ).

Η πρώτη μεγάλη ανατροπή έγινε όταν το 74-66 χάθηκε πάνω στην σκακιέρα των δύο προπονητών. Ο Σάρας δεν έβγαζε τον Καβαλιάουσκας που είχε 4 φάουλ και έπαιζε μονίμως την ίδια φάση περνώντας την μπάλα στο καλάθι ή ψάχνοντας την έξτρα πάσα στον Ουάιτ στην week side. Αποτέλεσμα αυτών ήταν οι δυο τους να πετύχουν τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας τους, με τους άλλους έξι να είναι απόρροια κακής αμυντικής λειτουργίας στις αλλαγές που έδωσε δύο ελεύθερα τρίποντα στον Πάνγκος για να κάνει το 16-4 σε σερί, μέσα σε 4’ και να προηγηθεί η ομάδα του με 78-82.

Ο Πασκουάλ από την άλλη, είχε ότι η διαφορά των οκτώ πόντων «χτίστηκε» πάνω στο δίδυμο Καλάθη-Λεκαβίτσιους και προσπαθούσε με γρήγορα dive να δημιουργήσει χώρους για σουτ ή για μις ματς των ψηλών. Μόνο που ο Παναθηναϊκός είχε 0/3 τρίποντα πριν ο Ρίβερς ευστοχήσει για το 81-82.

Η άλλη σημαντική ανατροπή έγινε στην παράταση. Ο Πασκουάλ δεν εμπιστεύτηκε για να την κάνει, ούτε τον Ντένμον, ούτε τον Βουγιούκα, ούτε τον Λεκαβίτσιους που ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο.

Εμπιστεύτηκε την άμυνα του. Με το σκορ στο 83-90 στο 42’, ο Παναθηναϊκός δεν επηρεάστηκε από τις αλλαγές χάντμπολ του Σάρας που έβαζε τον Καβαλιάουσκας μόνο στην επίθεση και στην άμυνα έπαιζε με τον Ουλανόβας, αλλά έσπασε και τα πικ της Ζαλγκίρις με παγίδες μετά από το σκριν.

Οι Λιθουανοί σάστισαν και το κυριότερο όλων ήταν ότι έκαναν πολύ γρήγορα το λάθος στις πάσες τους. Επιθετικό φάουλ του Πάνγκος, λάθος πάσα από τον Μίσιτς, επιθετικό φάουλ από τον Ουάιτ και το επόμενο καλάθι της Ζαλγκίρις μπήκε μετά από 3,5 λεπτά, από τον Πάνγκος. Οι παίκτες του Σάρας έχασαν την συγκέντρωση τους, δεν πήγαν ορθολογικά σε καλές επίθεσεις και πάνω στην πίεση του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι με ατομικές προσπάθειες.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να σημαδεύσει τον Γκιστ στην επίθεση. Ποντάροντας στα μις ματς από τις αλλαγές στην άμυνα που είχε επιλέξει ο Σάρας, με τον Αμερικάνο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Παππά να βάζει ένα εύκολο λέι απ σπάζοντας ένα σκριν που πάλι πήγε να του δώσει ο Γκιστ.

Σε ένα παιχνίδι που κρίνεται στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός στάθηκε και τυχερός. Το λέι απ του Καλάθη από τα αριστερά με δεξί χέρι είναι δείγμα της μπασκετικής ευφυίας αυτού του μεγάλου παίκτη, μιας και ο ίδιος πήγε σε… μισό λέι απ (ένα βήμα αντί για δύο) ώστε να προλάβει την αντίδραση του Μισιτς που τον κυνηγούσε.

Και φυσικά, παρά το ότι είχε 2/12 σουτ και 1/9 λέι απ μέχρι εκείνο το σημείο δικαιώθηκε, γιατί η τύχη πάντα τα πάει καλά με τους τολμηρούς.

Εν κατακλείδι… Ο Παναθηναϊκός θέλει επειγόντως ψηλό. Όχι γιατί δεν είναι καλός ο Βουγιούκας. Τίμιος όσο δεν πάει. Αλλά γιατί ο Γκιστ δεν είναι σε καλή κατάσταση. Με την απόκτηση ενός ακόμα παίκτη στην frontline θα ελαφρυνθεί και ο Σίνγκλετον που όταν βγαίνει από το ματς με φάουλ νωρίς στον αγώνα, χάνεται μετά.

Από την άλλη, οι Βουγιούκας, Ντένμον και Λεκαβίτσιους έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν και είναι στο χέρι τους να πείσουν τον προπονητή τους, ότι μπορεί να τελειώνει και με αυτούς τα παιχνίδια. Χρειάζεται διάρκεια και επιμονή. Τον Λεκαβίτσιους ουσιαστικά τον ξαναείδαμε να αποδίδει καλά μετά από το παιχνίδι στο ΣΕΦ…

Η νίκη ήταν σημαντική και ο Παναθηναϊκός την χρειαζόταν όσο τίποτα άλλο, μετά τις ήττες από ΤΣΣΚΑ και Φενέρ. Απέναντι σε μία ομάδα που έχει μία ιδιοφυία στον πάγκο της. Ο Σάρας είναι ίσως ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Από τις αντιδράσεις του, από τις κινήσεις του από την παρεμβατικότητα του στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός χτίζει χαρακτήρα με τέτοιες νίκες στον πόντο. Τις χρειάζεται πέρα από τα βαθμολογικά κίνητρα. Αυτές οι νίκες διαχωρίζουν τις μεγάλες ομάδες από τις μεσαίες ή τις μικρές. Είναι κάτι που για να κοιτάμε και απέναντι έχει εδραιώσει ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια και τον διατηρεί σε τόσο υψηλό επίπεδο.

Για αυτό και το buzzer beater του Καλάθη έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από τους δύο βαθμούς.